Marcina Wiącka na RPO popierająją m.in. wicepremier Gowin i poseł Girzyński z PiS

Polska
Marcina Wiącka na RPO popierająją m.in. wicepremier Gowin i poseł Girzyński z PiS
Podpis Zbigniewa Girzyńskiego ma widnieć na poparciu dla Marcina Wiącka

Pod wnioskiem o powołanie Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich podpisali się m.in. posłowie Porozumienia, a także jeden z posłów PiS - poinformował lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz poinformował, że pod kandydaturą prof. Wiącka podpisały się kluby: Koalicji Polskiej-PSL, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, kół: Polska 2050 i Polskie Sprawy, a także niektórzy posłowie niezrzeszeni, jak Ireneusz Raś (d. KO) czy Lech Kołakowski (d. PiS). Dodał, że pod wnioskiem podpisani są również posłowie Porozumienia.

Zbigniew Girzyński i Jarosław Gowin popierają Marcina Wiącka

Podziękował "wszystkim, którzy się podpisali, również tym, którzy się podpisali ze strony Porozumienia". Z informacji PAP wynika, że na wniosku o powołanie Wiącka na RPO widnieją m.in. podpisy: szefa Porozumienia, wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, związanych z Porozumieniem: wiceministra obrony narodowej Marcina Ociepy, wiceministra edukacji i nauki Wojciecha Murdzka, wiceszefa MRPiT Andrzeja Gut-Mostowego, a także posła PiS Zbigniewa Girzyńskiego.

 

ZOBACZ: Powołanie RPO. Wicemarszałek Senatu: wszystko było policzone

 

Lider PO Borys Budka stwierdził, że prof. Wiącek gwarantuje to, że prawa obywatelskie będą dla niego priorytetem. "Cieszę się, że współpraca ugrupowań opozycyjnych nabiera konkretnego kształtu, że podpisaliśmy się wspólnie pod najlepszym z najlepszych (kandydatów)" - mówił Budka i ocenił ten ruch opozycji jako "dobry sygnał". "Dzisiaj to jest dobry sygnał, że potrafimy rozmawiać" - dodał i wyraził przekonanie, że kandydatura Wiącka znajdzie także uznanie "po drugiej stronie sceny politycznej".

 

 

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski podkreślił, że RPO powinien zawsze stać po stronie obywatela. "RPO powinien łączyć a nie dzielić, tak jak pan profesor łączy dziś całą opozycję" - mówił Gawkowski. "Opozycja w polskim parlamencie dzisiaj razem pokazuje, że możemy mieć wspólnego kandydata, który urząd RPO będzie traktował jak dobro wspólne" - dodał.

Konfederacja: sprawa będzie dyskutowana

Z informacji, do których dotarł dziennikarz Interii Jakub Szczepański wynika, że nad poparciem kandydata zastanawiają się posłowie Konfederacji. W tej sprawie zaplanowano na czwartek zebranie koła - Będziemy rozmawiać - powiedział jeden z polityków formacji.


Szef koła Konfederacji Jakub Kulesza przekazał, że Konfederacja żadnego z dotychczasowych kandydatów na RPO nie skreślała z góry. - Za każdym razem podchodziliśmy do procesu wyboru i do każdego z kandydatów z należytą uwagą, powagą i szacunkiem - podkreślił. - Spotykaliśmy się z wybranymi kandydatami i na podstawie m.in. takich spotkań podejmowaliśmy decyzje - dodał poseł.

 

- Do potencjalnego głosowania tej kandydatury jest jeszcze trochę czasu, więc mamy czas na przeanalizowanie kandydatur, które się pojawiły - zaznaczył. Pytany, czy kandydatura prof. Wiącka wzbudza zainteresowanie Konfederacji, poseł odparł, że "każda kandydatura jest na swój sposób ciekawa".

 

- Natomiast nie będę ryzykował cząstkowych ocen, a nasze stanowisko oficjalne, w tym także całościową ocenę przedstawimy dopiero po analizie wszystkich kandydatur, które w tej turze zostały zgłoszone - oświadczył Kulesza. Dodał, że jeszcze nie wiadomo, kiedy Konfederacja przygotuje oficjalne stanowisko w tej sprawie.

 

Jarosław Gowin wystąpi dziś w programie Gość Wydarzeń, gdzie będzie rozmawiał z Bogdanem Rymanowskim. Audycję można oglądać od godz. 19:20 w Polsat News i na polsatnews.pl.

pdb
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie