"Kopalnia i elektrownia w Turowie będą funkcjonować". Premier po szczycie UE

Polska
"Kopalnia i elektrownia w Turowie będą funkcjonować".  Premier po szczycie UE
Polsat News
- Kilka razy rozmawiałem z premier Czech o kwestiach związanych z Turowem - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Kilka razy rozmawiałem z premier Czech o kwestiach związanych z Turowem. Mamy przede wszystkim uzgodnione wytyczne do umowy. Jeżeli umowa zostanie zaakceptowana, a wszystko na to wskazuje, to mamy w zasięgu ręki polubowne zakończenie tego sporu - przyznał Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej, po zakończonym szczycie państw UE w Brukseli.

-  W sprawie Białorusi była długa, ale bardzo spójna i budująca dyskusja. Bardzo szybko doszliśmy do przekonania, ze taki akt terroryzmu państwowego należy z całą mocą piętnować. W konkluzjach znalazły się konkretne zapisy na temat niezależnego śledztwa przeprowadzonego przez międzynarodową organizację lotnictwa cywilnego, z drugiej strony, zasadnicze ograniczenie europejskiej przestrzeni powietrznej dla Białorusi i także rekomendacja dla linii lotniczych, aby nie latały nad Białorusią i to się już stało, na przykład PLL LOT zawiesiła swoje połączenia. 

 

Jak przekazał premier kolejnym tematem były działania Rosji, w tym m.in sytuacja na Ukrainie oraz sprawa Aleksieja Nawalnego. - Wspomniałem o drugiej nitce NordStream 2, aby pokazać, że to jest niedobry projekt dla Europy, który rozbija europejską solidarną i pomaga budować Rosji siłę, którą wykorzysta przeciwko UE. 

 

ZOBACZ: Morawiecki: decyzja TSUE w sprawie Turowa niesprawiedliwa i niesłuszna

 

Premier przyznał, że odbyła się również dyskusja na temat certyfikatów covidowych. - Polska jest gotowa pod każdym względem, by polskie certyfikaty były akceptowane w całej Europie - powiedział premier. 

"Kopalnia i elektrownia będą funkcjonować"

- Kilka razy rozmawiałem z premier Czech o kwestiach związanych z Turowem. Mamy przede wszystkim uzgodnione wytyczne do umowy. Jeżeli umowa zostanie zaakceptowana, a wszystko na to wskazuje, to mamy w zasięgu ręki polubowne zakończenie tego sporu - przyznał Morawiecki. 

 

- Kopalnia i Elektrownia Turów funkcjonują i będą funkcjonować. Chcemy polubownie zakończyć graniczny spór z Czechami i stąd szereg projektów, które będą wspólnie prowadzone - skomentował premier. 

"Nie zaprzestajemy wydobycia"

- Wyrok TSUE ws. kopalni Turów jest bardzo niebezpieczny z punktu widzenia potencjalnego zagrożenia ekologicznego, jak również dla bezpieczeństwa energetycznego Polski - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Polska będzie dalej negocjowała z Czechami oraz przedstawi Trybunałowi nowe argumenty. Premier w poniedziałek rozmawiał w Brukseli w cztery oczy z premierem Czech
 
 
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w piątek nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie. Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.
dsk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie