Nowy program Lewicy. Likwidacja "śmieciówek" i podwyżki dla nauczycieli

Polska
Nowy program Lewicy. Likwidacja  "śmieciówek" i podwyżki dla nauczycieli
PAP/Wojciech Olkuśnik
Posłanki Lewicy przedstawiły "Receptę dla Polski"

Zdrowie, edukacja, opieka, praca i klimat - to zdaniem Lewicy sfery życia publicznego, które wymagają reorganizacji. Podczas konwencji programowej "Recepta dla Polski" posłanki Lewicy zaprezentowały rozwiązania, które proponuje Lewica. Wśród nich są podwyżki dla nauczycieli, likwidacja umów śmieciowych oraz zmniejszenie kolejek do specjalistów.

Konwencja podzielona była na kilka części. W każdej z nich inna przedstawicielka Lewicy prezentowała założenia programowe, z poszczególnych obszarów życia społecznego. 

 

- Zdrowie, Opieka, Edukacja, Praca i Klimat. Oto pięć filarów lewicowej Recepty dla Polski. Pięć obszarów, od których powinniśmy zacząć działać. A to wszystko w jednym celu. By Polska stała się lepszym miejscem do życia - powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus otwierając konwencję programową Lewicy. 

Zmniejszenie kolejek do specjalistów

Marcelina Zawisze mówiła na temat służby zdrowia, która została nadwyrężona w czasie pandemii. - Pandemia była sprawdzianem dla ochrony zdrowia w Polsce. Niestety, bilans tej próby jest tragiczny. Wszystkie dotychczasowe problemy zsumowały się i urosły do rangi potężnego kryzysu, z którym trzeba sobie poradzić już dzisiaj.

 

ZOBACZ: Lewica chce dyskusji o aborcji w Sejmie. Poseł tego ugrupowania: to błąd

 

Wśród postulatów Lewicy jest przekazanie 7,2 proc. PKB na służbę zdrowia, co ma zlikwidować kolejki do specjalistów. Zapowiadane jest również przekazanie 850 mln euro na szpitale powiatowe. Politycy chcą, aby produkcja szczepionek odbywała się w Polsce. 

Bezpłatny pakiet seniora

- We współpracy z samorządami stworzymy 200 tysięcy nowych miejsc w ciągu 4 lat. Nasi lewicowi samorządowcy, nawet bez wsparcia rządu robią to od dawna. Przeniesiemy tę energię na cały kraj - powiedziała posłanka Karolina Pawliczak. 

 

Lewica zapowiada podwyższenie świadczeń na dzieci oraz wsparcie dla osób z niepełnosprawnością np. poprzez zapewnienie osobistego asystenta. Każdy senior otrzyma "pakiet wsparcia", czyli pulsoksymetr i ciśnieniomierz. Kolejki do sanatorium mają być krótsze. Lewica chce utworzyć dzienne domy opieki dla osób starszych. 

 

 

WIDEO: Konwencja podzielona była na kilka części. W każdej z nich inna przedstawicielka Lewicy prezentowała założenia programowe, z poszczególnych obszarów życia społecznego

Podwyżki dla nauczycieli 

- Edukacja to nie wyścig - to ogromna część życia najmłodszych. Powrót do szkoły po roku lęku i niepewności nie może być dodatkowym stresem - przyznała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

 

- Najmłodsi stracili kawałek dzieciństwa. Nastolatkowie część ich wolności i radości z życia. Zamknęła dzieci w domach, pogrążyła je w lęku i tęsknocie za rówieśnikami. Skazała na edukację zza ekranu komputera - albo na brak edukacji - dodała. 

 

Posłanka przyznała, że koniecznością jest wprowadzenie opieki psychologicznej w każdej szkole. Lewica proponuję reformę nauczania "Jakość, nie ilość". Ważną zmianą ma być zapewnienie ciepłego posiłku dla wszystkich uczniów. Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała podwyżki dla nauczyli. 

Likwidacja "śmieciówek"

Magdalena Biejat zapowiedziała podwyższenie płacy minimalnej w "budżetówce" do 3,5 tys. zł brutto, z coroczną waloryzacją. Lewica chce m.in likwidacji umów śmieciowych oraz wybudowania mieszkań na tani wynajem. 

 

- Dobra praca, to praca dobrze płatna. Mediana zarobków w Polsce jest 5. najniższą w Europie i wynosi 895 euro miesięcznie… - mówiła. 

 

- Zagwarantujemy wszystkim prawo do urlopu - także samozatrudnionym. Zrobimy to bo zależy nam na ludziach ale także na dobrej kondycji firm, na innowacyjności i konkurencyjności - przekazała. 

Niższe stawki za śmieci

Anita Sowińska przedstawiła plan działań Lewicy związany z ochroną klimatu. Posłanka przyznała, że o 8 mld zł. wzrosną wydatki państwa na odnawialne źródła energii. Polska miałaby osiągnąć neutralność klimatyczną przed 2050 rokiem. Lewica zapowiada usunięcie 3,5 mln kopciuchów oraz obniżenie stawki za śmieci o 25 proc. 

 

- Powiększymy Białowieski Park Narodowy i Bieszczadzki Park Narodowy. Powołamy też nowe parki, jak na przykład Turnicki Park Narodowy - mówiła Sowińska. 

"Chcemy rzetelnej dyskusji"

Założenia Lewicy podsumowała Anna Maria-Żukowska. 

 

- Dziś nie usłyszeliście nic o naszych politycznych przeciwnikach, o sejmowej walce i konfliktach. Nie było ostrej krytyki, oburzania się czy obrzucania błotem - powiedziała Anna-Maria Żukowska.

 

- Chciałabym, żeby już od jutra w telewizyjnych programach, na spotkaniach z wyborcami i w polskim parlamencie rozpoczęła się rzetelna i merytoryczna dyskusja o przyszłości Polski. My, posłanki - dodała. 

dsk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie