Sprawa kopalni Turów. Związki zawodowe krytykują decyzję TSUE

Biznes
Sprawa kopalni Turów. Związki zawodowe krytykują decyzję TSUE
Flickr/Media Wnet
Związkowiec: wokół Polski są elektrownie w Czechach i w Niemczech i tam "nic się nie robi"

Związki zawodowe "z zaskoczeniem" przyjęły postanowienie TSUE nakazujące wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Związkowcy z Turowa nazywają decyzję TSUE "niebezpieczną", a OPZZ wskazuje, że całkowicie pomija znaczenie kopalni dla polskiego systemu energetycznego i tysięcy jej pracowników.

W piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Turów w Bogatyni (Dolnośląskie) do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.

 

ZOBACZ: Aktywiści Greenpeace zostają na noc w kopalni Turów. Będą spali na koparce

 

"Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych" - czytamy w postanowieniu wydanym przez wiceprezes Trybunału.

"Wyrok TSUE jest zakłamany"

Wojciech Ilnicki, przewodnicy Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Brunatnego NSZZ "Solidarność", nazwał postanowienie TSUE "skandaliczny i niebezpiecznym". - To postanowienie pokazuję, że TSEU może pozamykać najpierw wszystkie kopalnie i elektrownie, a na końcu zamknąć Polskę i stracimy suwerenność i zostaniemy kolonią - stwierdził Ilnicki.

 

ZOBACZ: Czechy złożyły przeciwko Polsce pozew do TSUE w sprawie kopalni Turów

 

Związkowiec powiedział też, że wokół Polski są elektrownie w Czechach i w Niemczech i tam - jak mówił - "nic się nie robi". - Wyrok TSUE jest zakłamany, bo my nie rozpoczęliśmy nowego wydobycia, ani nowej produkcji, a wręcz zmniejszyliśmy wszystko - powiedział Ilnicki.

"Decyzja TSUE całkowicie pomija znaczenie kopalni"

Z kolei OPZZ w przesłanym oświadczeniu podkreśliło, że postanowienie TSUE przyjęło z zaskoczeniem. "Decyzja TSUE całkowicie pomija znaczenie kopalni dla polskiego systemu bezpieczeństwa energetycznego oraz sytuacji tysięcy pracowników kopalni Turów, elektrowni Turów oraz setek firm kooperujących z tymi przedsiębiorstwami" - napisano.

 

ZOBACZ: Czechy pozwą Polskę za rozbudowę kopalni Turów. Resort klimatu zaskoczony

 

OPZZ wskazuję przy tym, że związkowcy od "wielu lat są zapewniani, że tzw. zielona transformacja będzie sprawiedliwa".

 

"Że nie będzie powtórki z lat 90-tych z zamykaniem zakładów pracy i wyrzucaniem z dnia na dzień tysięcy pracowników na bruk. OPZZ podkreślało, że w trakcie tzw. zielonej transformacji każde miejsce pracy ma znaczenie, a proces zmian należy przeprowadzać rozważnie, tak aby nie powodował kosztów społecznych. Decyzja TSUE pokazuje, że nasze obawy potwierdzają się. Okazuje się, że można jedną decyzją, w ciągu jednego dnia wstrzymać funkcjonowanie przedsiębiorstwa, co dla kopalni i elektrowni Turów oznacza tak naprawdę ich likwidację" - napisano.

ms / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie