Czechy pozwą Polskę za rozbudowę kopalni Turów. Resort klimatu zaskoczony

Polska
Czechy pozwą Polskę za rozbudowę kopalni Turów. Resort klimatu zaskoczony
Wikimedia/Anna Uciechowska/CC BY-SA 3.0
Kopalnia węgla w Turowie

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Czech, tamtejszy rząd zatwierdził pozew przeciwko Polsce w związku z ekspansją kopalni Turów - informuje Reuters. Polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyraziło zdziwienie decyzją czeskiego rządu.

W ubiegłą środę władze samorządowe kraju (województwa) libereckiego na północy Czech ogłosiły, że chcą pozwać Polskę za utratę wody w przygranicznych gminach położonych obok kopalni węgla brunatnego Turów i będą rozmawiać z czeskim ministerstwem środowiska o europejskiej skardze na Polskę.

Obniża się poziom wody w studniach

 

Pomiary przeprowadzone przez Czeską Służbę Geologiczną potwierdziły utratę wody na terenach wzdłuż granicy, zwłaszcza w rejonie wioski Uhelna. Poziom wody w tamtejszych studniach wciąż się obniża. W regionie sąsiadującym z odkrywkową kopalnią Turów działa 45 punktów pomiaru wody. Monitorowane jest też osiadanie gruntu oraz zanieczyszczenie powietrza i poziom hałasu.

 

ZOBACZ: Premierzy krajów V4 podpisali deklarację. Znamy treść

 

Liberecki hejtman (odpowiednik polskiego marszałka województwa) Martin Puta uważa, że bazując na dotychczasowych pomiarach nie można wykluczyć, iż w przyszłości konieczne będzie doprowadzanie wody na tereny przygraniczne rurociągami - pisze agencja CTK. Puta podkreślił, że strona polska powinna partycypować w kosztach takiego rozwiązania.

 

Polska poinformowała w zeszłym roku, że zezwoliła grupie energetycznej PGE na rozszerzenie działalności w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Turowie w celu zabezpieczenia paliwa dla lokalnej elektrowni, co było "niezbędne" dla transformacji energetycznej kraju - przypomina Reuters.

 

"Naruszenie praw obywateli Czech"

 

"Od dłuższego czasu staram się rozwiązać ten spór bez udziału wymiaru sprawiedliwości" - napisał w komunikacie szef czeskiej dyplomacji Tomasz Petrziczek. Dodał, że przed dziesięcioma dniami negocjacje w Warszawie nie potoczyły się po jego myśli.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Premier: ostatnie restrykcje mogą zostać zniesione 21 czerwca

 

"Skarga jest bezpośrednio związana z naruszeniem praw obywateli Czech, którzy nie mogli uczestniczyć ani w postępowaniu w sprawie wydania pozwolenia na rozbudowę kopalni, ani w sądowej kontroli tej decyzji. Polska nie dostarczyła również stronie czeskiej niezbędnych dokumentów związanych z wydobyciem i nie uwzględniła oceny jego oddziaływania na środowisko" – uzupełnił wiceminister spraw zagranicznych Martin Smolek, który jednocześnie jest przedstawicielem rządu ds. reprezentowania Czech przez TSUE.

 

Według MSZ Trybunał w ciągu kilku tygodni rozpatrzy wniosek o zastosowanie środków tymczasowych. Do czasu wydania orzeczenia spór można rozstrzygnąć za porozumieniem obu stron. Polska będzie mogła pisemnie skomentować samą skargę. Po ustnej części postępowania opinie powinien wydać rzecznik generalny TSUE. Według Pragi, jeżeli Trybunał zgodzi się na wniosek Czech o nadanie sprawie pierwszeństwa, orzeczenie może zostać wydane za około rok.

 

Resort klimatu zaskoczony

 

Odnosząc się do opublikowanej przez czeski MSZ informacji o decyzji rządu o złożeniu pozwu, rzecznik ministerstwa klimatu Aleksander Brzózka powiedział, że resort jest tym zaskoczony.

 

Jak podkreślił, podczas niedawnej wizyty w Warszawie delegacji z czeskim ministrem spraw zagranicznych, doszło też do rozmów z przedstawicielem ministerstwa środowiska Czech. - Z ich przebiegu można było wnioskować, że jest szansa na polubowne zakończenie sporu - podkreślił.

 

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącego częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 r. polski minister klimatu Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 r.

jo/ Reuters, PAP, Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie