Białoruś. Łukaszenka atakuje Armię Krajową

Świat
Białoruś. Łukaszenka atakuje Armię Krajową
Flickr/OSCE Parliamentary Assembly
Łukaszenka zaliczył żołnierzy Armii Krajowej do grona "zbrodniarzy nazistowskich"

Aleksandr Łukaszenko ma nowy cel! Po wsadzeniu do więzienia czołowych polskich działaczy, bierze na celownik miejscowych weteranów Armii Krajowej - alarmuje w środę "Rzeczpospolita".

- Śledztwo w ramach sprawy karnej dotyczącej "ludobójstwa narodu białoruskiego" w okresie II wojny światowej uderza w Polaków - zauważa dziennik. - Przedstawiając wyniki dochodzenia, prokurator generalny Białorusi Andrej Szwed dopuścił się manipulacji i kłamstw.

Żołnierze AK to "zbrodniarze nazistowscy"?

Zaliczył żołnierzy Armii Krajowej do grona "zbrodniarzy nazistowskich" - czytamy. - Mamy informacje o jeszcze żyjących przestępcach nazistowskich, którzy uczestniczyli w działalności batalionów karnych - tę wypowiedź prokuratora Szweda - sugerującą, że dotyczy to też Polaków - przytacza "Rz" za agencją Biełta.

 

ZOBACZ: Łukaszenka o Niemcach: Nie będą mnie sądzić potomkowie faszyzmu

 

Białoruski historyk Ihar Melnikau w rozmowie z gazetą przypomina, że "Armia Krajowa podporządkowywała się polskiemu rządowi na uchodźstwie, była częścią koalicji antyhitlerowskiej". - Można ich oskarżać o nacjonalizm i o to, że walczyli o Polskę w granicach sprzed 1 września 1939 roku, ale w żaden sposób to nie była formacja nazistowska czy faszystowska - mówi.

Wojna dezinformacyjna

Jak zaznacza dziennik, "sprawa jest poważna, bo nie chodzi już o propagandystów Łukaszenki, lecz o to, że mówi to prokurator generalny". - To absurdalne zarzuty. Nie opierają się na faktach historycznych, ale władze w Mińsku tworzą własną wykładnię historii – mówi "Rz" Andrzej Pisalnik, dziennikarz, redaktor portalu znadniemna.pl oraz wieloletni działacz represjonowanego Związku Polaków na Białorusi.

 

ZOBACZ: Wladimir Putin i Aleksandr Łukaszenka złożyli sobie życzenia z okazji Dnia Zwycięstwa nad Niemcami

 

- Mamy do czynienia z kolejną odsłoną wojny dezinformacyjnej, którą prowadzi reżim Aleksandra Łukaszenki. Oskarżenia pod adresem Armii Krajowej są skandaliczne. Nie akceptujemy działań wymierzonych w mniejszość polską na Białorusi - komentuje na łamach gazety szef KPRM Michał Dworczyk.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie