Kędzierzyn-Koźle bez lodów. Konserwator zabytków zakazał lodówek

Polska
Kędzierzyn-Koźle bez lodów. Konserwator zabytków zakazał lodówek
Polsat News
Poza zakazem umieszczania na płycie lodówek, konserwator określił także inne zalecenia ws. ogródków

Powiatowy Konserwator Zabytków nie wydał zgody na umieszczanie lodówek w ogródkach restauracyjnych na płycie rynku w Kędzierzynie-Koźlu. Tym samym na terenie rynku niemożliwa będzie sprzedaż zimnych napojów oraz lodów.

Decyzją Powiatowego Konserwatora Zabytków w ogródkach restauratorzy nie będą mogli umieszczać lodówek. Oznacza to, że klienci nie będą mogli kupić zimnych napojów oraz m.in lodów. 

 

Nowy "cenny" rynek

 

Miejski rynek w Kędzierzynie-Koźlu przeszedł ostatnio remont kosztujący 7 mln złotych. Odnowiono płytę rynku oraz umieszczono nowe elementy małej architektury. 

 

Zdaniem mieszkańców centrum miasta stało się "betonową pustynią", gdyż zieleń jest na rynku znikoma. Plac miały ożywić ogródki gastronomiczne, rozstawione przez lokalnych restauratorów. Problemem okazała się decyzja konserwatora. 

 

WIDEO: Kędzierzyn-Koźle bez lodów. Konserwator zabytków zakazał lodówek 

  

 

Poza zakazem umieszczania na płycie lodówek, konserwator określił także inne zalecenia ws. ogródków. Ogrodzenia muszą być ażurowe i wykonane z materiałów naturalnych, np. z drewna. Jeśli któraś z restauracji chciałaby wystawić donice z roślinami, nie mogą być to tuje czy cyprysy.

 

ZOBACZ: Wandal strzelał z wiatrówki na szlaku turystycznym w Kazimierzu Dolnym[WIDEO]

 

- Jakieś takie punkty, gdzie lody sprzedają to jak najbardziej oczywiście, ale nie żeby tak zastawić cały rynek jakimiś lodówkami - mówił jeden z mieszkańców miasta. - W Krakowie czy Wrocławiu to normalnie wszędzie jakiś stoliczek można herbatkę, kawkę czy piwko wypić. Takie coś w Koźlu to by grało. Co by to zeszpeciło, nic nie zeszpeciło, na fajrant by to chowali i normalnie - zwracał uwagę inny. 

 

Decyzja ma na celu ochronę powierzchni zabytkowego rynku.

laf/ sgo/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie