Indonezja. Zmiany klimatyczne są szkodliwe dla najstarszych na świecie wizerunków zwierząt

Świat
Indonezja. Zmiany klimatyczne są szkodliwe dla najstarszych na świecie wizerunków zwierząt
Twitter/ Arts Hub Project
Malowidła w jaskini Leang Tedongne na indonezyjskiej wyspie Celebes niszczeją w coraz szybszym tempie.

Malowidła w jaskini Leang Tedongne na indonezyjskiej wyspie Celebes niszczeją w coraz szybszym tempie. Degradacja tych liczących prawie 45 tys. lat dzieł sztuki to efekt zmian klimatycznych, alarmują badacze z Griffith Centre for Social and Cultural Research.

BBC podało, że w jaskini odpadają fragmenty malowideł przedstawiających sceny polowania, m.in. na dziką świnię. Uważa się, że są to najstarsze istniejące na świecie wizerunki zwierząt. Niestety, rosnące temperatury przyspieszają ich degradację. - Te dzieła sztuki zanikają na naszych oczach - poinformowała w oświadczeniu prasowym dr Jillian Huntley, jedna z uczonych.

Niszczący upał i sól

Wyniki badań, które robiono we współpracy z indonezyjskimi naukowcami, a które opublikowano w magazynie "Scientific Report", wykazały, że czynniki takie jak zwiększona liczba suchych dni oraz coraz intensywniejsze monsuny przyspieszają gromadzenie się w jaskini soli, która - w zależności od temperatury - pęcznieje i kurczy się.

 

Malowidła naskalne odkryte w Indonezji

 

Naukowcy zauważyli, że w upalne dni sól pokrywająca malowidła może zwiększyć swoją objętość nawet trzykrotnie, powodując odpadanie farby od ścian jaskini.

 

ZOBACZ: Indonezja. Siedmioro turystów zginęło, bo chciało zrobić sobie selfie

 

- Pilnie potrzebujemy dalszych badań nad sztuką naskalną i jej konserwacją, aby zwiększyć szanse na ocalenie plejstoceńskich malowideł w indonezyjskich jaskiniach - powiedziała Huntley. Malowidła w Leang Tedongne są najstarsze jeśli idzie o wizerunki zwierząt, jednak nie są najstarszymi istniejącymi rysunkami na świecie. W RPA odkryto bowiem rycinę przypominającą symbol kratki liczącą 73 tys. lat.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie