Starcia na Zachodnim Brzegu. Palestyńczycy zastrzeleni przez żołnierzy

Świat
Starcia na Zachodnim Brzegu. Palestyńczycy zastrzeleni przez żołnierzy
PAP/EPA/HAITHAM IMAD
Rodzeństwo opłakuje 15-letniego Mahmuda Tolby, który zginął w izraelskim nalocie

Władze palestyńskie poinformowały o dziesięciu Palestyńczykach zastrzelonych w piątek przez żołnierzy izraelskich na Zachodnim Brzegu Jordanu, gdzie tego dnia dochodziło do gwałtownych protestów ludności palestyńskiej i starć z siłami Izraela. Według telewizji Al-Dżazira rannych zostało około 500 osób.

Pierwszy mężczyzna zginął raniony przez izraelskich żołnierzy ostrą amunicją w miejscowości Jabad, położonej w pobliżu miasta Dżenin - przekazało palestyńskie ministerstwo zdrowia, nie podając szczegółów. Nie skomentowała go również izraelska armia poproszona o to przez agencję AFP.

 

ZOBACZ: Izrael rozpoczął ostrzał artyleryjski Strefy Gazy

 

Wcześniej palestyński resort zdrowia informował o zastrzeleniu przez siły Izraela Palestyńczyka w okolicach Ramallah. Według izraelskiego wojska mężczyzna zbliżył się samochodem do wojskowego posterunku, po czym wysiadł i próbował dźgnąć jednego z żołnierzy nożem. Dodano, że w tej "próbie ataku" nie ucierpieli izraelscy wojskowi.

 

Po południu zmarło także dwóch Palestyńczyków postrzelonych wcześniej przez siły izraelskie w dwóch wioskach - uzupełniły władze palestyńskie. Później potwierdzono śmierć dwóch kolejnych osób, które uczestniczyły w starciach z izraelskimi siłami zbrojnymi. Dodano, że w sumie od poniedziałku na Zachodnim Brzegu w wyniku działań izraelskiego wojska zginęło dziesięciu Palestyńczyków.

Protest przeciw osiedlom

W piątki na Zachodnim Brzegu tradycyjnie odbywają się liczne zgromadzenia Palestyńczyków protestujących przeciwko rozbudowie nielegalnych z punktu widzenia prawa międzynarodowego izraelskich osiedli na tym terenie - przypomina AFP. W ten piątek uczestnicy demonstracji, które odbyły się m.in. w Nablusie, Dżeninie i Hebronie, dodatkowo potępiali izraelskie ataki na Strefę Gazy.

 

ZOBACZ: Konflikt izraelsko-palestyński. Zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ

 

Naloty Izraela na Strefę Gazy rozpoczęły się w poniedziałek w odpowiedzi na ostrzał rakietowy Izraela, prowadzony z palestyńskiej enklawy przez rządzącą tam radykalną organizację Hamas. Przyczyną eskalacji konfliktu były m.in. wcześniejsze zamieszki między Palestyńczykami a izraelskimi siłami bezpieczeństwa we Wschodniej Jerozolimie.

 

 

Według ostatnich danych w Strefie Gazy zginęło 119 osób, w tym 31 dzieci, a 830 osób jest rannych - przekazało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Po stronie Izraela zginęło siedem osób, w tym jedno dziecko.

 

 

W Izraelu trwają również zamieszki między Żydami a Arabami w miastach o mieszanej strukturze etnicznej. W związku z nimi zatrzymano ponad 750 osób.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie