Eskalacja walk między Izraelem a Palestyńczykami. Co zrobi UE?

Świat
Eskalacja walk między Izraelem a Palestyńczykami. Co zrobi UE?
fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS / POOL
Josep Borrell

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej przeprowadzą we wtorek nadzwyczajną wideokonferencję na temat eskalacji walk między Izraelem a Palestyńczykami - poinformował w niedzielę szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

"Ze względu na trwającą eskalację między Izraelem a Palestyną oraz niedopuszczalną liczbę ofiar cywilnych zwołuję na wtorek nadzwyczajną wideokonferencję ministrów spraw zagranicznych UE" - napisał Borrell na Twitterze.

 

ZOBACZ: Konflikt izraelsko-palestyński. W ostatnim ataku zginęło 26 osób

 

"Będziemy koordynować i dyskutować, w jaki sposób UE może najlepiej przyczynić się do zakończenia obecnej przemocy" - dodał.

 

"Przemoc musi się skończyć teraz"

W sobotnim oświadczeniu unijna dyplomacja zakomunikowała, że Borrell poczynił "intensywne" wysiłki dyplomatyczne, próbując pomóc w zmniejszeniu eskalacji przemocy poprzez rozmowy z przywódcami izraelskimi i palestyńskimi, a także kluczowymi dyplomatami z sąsiednich krajów.

 

"Priorytet i przesłanie UE w tym kontekście pozostaje jasne: przemoc musi się skończyć teraz" - oświadczono.

 

ZOBACZ: Ataki w Izraelu i Strefie Gazy. Obie strony zaapelowały do ONZ

 

Jak pisze agencja AFP 27 krajów UE często ma trudności ze znalezieniem wspólnego stanowiska w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Niektórzy członkowie, w tym Niemcy, Austria i Słowenia, zdecydowanie popierają prawo Izraela do obrony, podczas gdy inni wzywają go do wykazania się większą powściągliwością. 

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie