Niemcy oskarżyły Hamas o "terroryzm rakietowy" wobec Izraela

Świat
Niemcy oskarżyły Hamas o "terroryzm rakietowy" wobec Izraela
PAP/EPA/Olivier Matthys / POOL
Na zdjęciu Heiko Maas.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas w piątek oskarżył palestyński radykalny ruch Hamas o uciekanie się do "terroru rakietowego" wobec Izraela.

Jednocześnie wyraził niepokój z powodu eskalującego konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz wezwał władze palestyńskie i izraelskie do podjęcia bezpośrednich rozmów.

 

ZOBACZ: Aresztowania po zamieszkach w Izraelu. Stan wyjątkowy

 

Zdaniem Maasa, Hamas celowo zaognia konflikt z Izraelem. - Jeśli już więcej niż 1000 rakiet wystrzelono w kierunku Izraela, to jest to szczególny wymiar konfliktu. W takiej sytuacji Izrael musi sam siebie bronić - oświadczył w rozmowie z "Saarbruecker Zeitung".

 

 

- Teraz pod koniec miesiąca Ramadan sytuacja robi się jeszcze gorsza. Spodziewamy się krytycznych dni - oznajmił Maas.

Wezwanie do negocjacji

Szef dyplomacji Niemiec wezwał również Izraelczyków i Palestyńczyków do podjęcia bezpośrednich negocjacji wskazując, że w nierozwiązanym konflikcie między nimi nawet "małe prowokacje" mogą wywołać przemoc.

 

ZOBACZ: Konflikt izraelsko-palestyński. Zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ

 

- To się nie zatrzyma o ile nie znajdzie się polityczne rozwiązanie. W ostatnich latach zbyt mało było robione, żeby znaleźć takie rozwiązanie - dodał.

 

Od początku tygodnia w wymianie ognia Izrael i Strefa Gazy wystrzeliły 1600 rakiet, z czego palestyńskie ugrupowania zbrojne - Hamas i Islamski Dżihad - około 1000. Eskalacja konfliktu, którą zapoczątkowała eksmisja ok. 30 Palestyńczyków z ich domów we Wschodniej Jerozolimie, budzi obawy o wybuch wojny.

 

 

W Strefie Gazy liczba ofiar śmiertelnych wzrosła od poniedziałku do 115, w tym 28 dzieci i 15 kobiet, a 621 osób zostało rannych. Hamas i Islamski Dżihad potwierdziły 20 ofiar śmiertelnych w swoich szeregach, choć Izrael twierdzi, że liczba ta jest znacznie wyższa. W Izraelu zginęło osiem osób, w tym 6-letni chłopiec.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie