Nietypowa "zimna Zośka". Synoptyk tłumaczy, co z przymrozkami

Polska
Nietypowa "zimna Zośka". Synoptyk tłumaczy, co z przymrozkami
FotoRieth / Pixabay.com
Przymrozki z "Zimnej Zośki" przesunęły się na początek maja

W nocy z soboty na niedzielę, czyli w "zimną Zośkę" nie będzie przymrozków. Temperatura w kraju będzie wynosić od 6 do 11 st. C. - poinformował w sobotę rzecznik i synoptyk IMGW-PIB Grzegorz Walijewski. Przestrzegł przed burzami, które mają zanikać w sobotę późnym wieczorem.

Synoptyk IMGW powiedział, że burze, które w sobotę wieczorem występują nad Polską, będą trwały jeszcze w nocy z soboty na niedzielę, szczególnie w Polsce zachodniej i południowo-zachodniej.

Nocne burze

"Burze w tym momencie są dosyć niebezpieczne, bo pada podczas nich do 15 litrów wody na metr kwadratowy, a porywy wiatru sięgają 70 km/h. Burze będą zanikały około godz. 21, potem będą przeradzały się w opady deszczu i finalnie zanikały, więc sytuacja będzie się stabilizowała" - przekazał Walijewski.

 

ZOBACZ: "Zimni ogrodnicy" w maju. Ochłodzenie i opady deszczu oraz śniegu

 

Podkreślił, że w związku z burzami wydane jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia, które obejmuje województwa: dolnośląskie, lubuskie oraz wielkopolskie. "Ale burze występują też w woj. zachodniopomorskim i przemieszczają się na północny wschód" - zaznaczył synoptyk IMGW.

W "zimną Zośkę" nie będzie przymrozków

Walijewski dodał, że w wyniku intensywnych opadów deszczu mogą lokalnie pojawić się wezbrania potoków i rzek oraz zostać przekroczone stany ostrzegawcze.

 

Synoptyk IMGW powiedział, że w nocy z soboty na niedzielę, czyli w "zimną Zośkę" nie będzie przymrozków.

 

"Tę »zimną Zośkę« na szczęścia w tym roku można raczej nazwać »ciepłą Zośką«, ponieważ temperatura minimalna dzisiaj w nocy będzie wynosić od 6 do 11 st. C. Ta »zimna Zośka« była raczej na początku maja, a teraz już zdecydowanie się ociepliło i mrozów w najbliższym czasie nie widać" - powiedział Walijewski.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie