Omyłkowo została zaszczepiona 4 dawkami. Pije 7 litrów wody na dobę i dalej jest odwodniona

Świat
Omyłkowo została zaszczepiona 4 dawkami. Pije 7 litrów wody na dobę i dalej jest odwodniona
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Do błędu doszło w szpitalu we włoskim mieście Massa

7 litrów wody dziennie pije młoda kobieta z Toskanii, która omyłkowo została zaszczepiona czterema dawkami preparatu Pfizer przeciwko Covid-19. Początkowo informowano, że dawek otrzymała sześć, ale potem personel lekarski ustalił, że było ich o dwie mniej.

Do błędu doszło w szpitalu we włoskim mieście Massa, gdzie 23-letnia absolwentka psychologii klinicznej, obecnie na stażu, otrzymała większość zawartości fiolki ze szczepionką zamiast jednej dawki.

 

ZOBACZ: Szczepienia przeciw COVID-19. Badanie: skutki uboczne częstsze przy mieszaniu preparatów

 

Personel medyczny natychmiast zorientował się, że się pomylił i zatrzymał kobietę na obserwacji. Nie stwierdzono u niej poważnych skutków ubocznych przedawkowania szczepionki i została wypisana do domu.

Skutek przyjęcia 4 dawek?

Po kilku dniach okazało się, że młoda Włoszka pije 7 litrów wody na dobę i dalej jest odwodniona. Lekarze i eksperci mają odpowiedzieć na pytanie, czy to jest właśnie skutek czterech dawek. Kobieta jest badana.

 

Przypadkiem tym, o którym informowały media, zajął się znany wirusolog profesor Fabrizio Pregliasco - podał dziennik "Il Messaggero".

Według jednej z z hipotez specjalistów przedawkowanie preparatu może doprowadzić do tego, że organizm w ogóle nie wytworzy przeciwciał , a zatem szczepienie trzeba będzie powtórzyć.

 

ZOBACZ: Polscy naukowcy tworzą test sprawdzający genetyczną odporność na COVID-19

 

Kobieta postanowiła nie kierować pozwu przeciwko pielęgniarce i lekarzowi, którzy ją zaszczepili. Nie wyklucza natomiast wejścia na drogę sądową przeciwko szpitalowi, jeśli okazałoby się, że skutki przedawkowania są poważne. Zdaniem profesora Pregliasco tak wysokiego ryzyka nie ma.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie