Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 11 maja

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 11 maja
PAP/EPA/PIYAL ADHIKARY
Na zdj. lekarz z Indii czekający przed szpitalem na pacjenta

Mamy 3098 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w wtorek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarły 84 osoby, a w wyniku współistnienia zakażenia z innymi chorobami - 235 osób. Łączna liczba zakażeń wzrosła do 2 838 180 , natomiast zgonów do 70 336.

Dzień wcześniej odnotowano 2032 zakażeń i 22 zgony. Natomiast we wtorek 4 maja było to odpowiednio 2296 i 28 zgonów.

 

Opublikowane we wtorek informacje o nowych przypadkach pochodzą z województw: śląskiego (426), mazowieckiego (389), wielkopolskiego (304), łódzkiego (296), dolnośląskiego (268), lubelskiego (226), kujawsko-pomorskiego (208), małopolskiego (200), zachodniopomorskiego (174), pomorskiego (122), warmińsko-mazurskiego (114), opolskiego (85), świętokrzyskiego (80), podkarpackiego (70), lubuskiego (60), podlaskiego (43)

 

33 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

 

Ponad 2,5 mln ozdrowieńców

 

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, obecnie w szpitalach przebywa 15 602 osób. W całym kraju jest 35 557 łóżek przygotowanych dla pacjentów z Covid-19.

 

1959 pacjentów wymaga wsparcia respiratora. Wolne pozostają 1808 urządzenia. 

 

Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 117 tys. 931 osoby, a wyzdrowiało dotąd 2 mln 580 tys. 245 zakażonych.

 

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu doby wykonano ponad 62,6 tys. testów.

15 maja zdejmiemy maseczki

Od kolejnej soboty będziemy mogli zdjąć już maseczki na zewnątrz - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, "średnia 7-dniowa nowych zakażeń spadła do ok 4 tys. przypadków".

 

ZOBACZ: Minister zdrowia: od kolejnej soboty będziemy mogli zdjąć maseczki


W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym od 15 maja nie będziemy musieli nosić maseczki na otwartym powietrzu. Rząd wcześniej zapowiadał, że jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15, możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Jednak, gdy nie udaje się zachować wymaganego dystansu - 1,5 m odległości od drugiej osoby, trzeba nadal ją nosić również na zewnątrz.


Nadal jednak zakrywać usta i nos należy w środkach transportu publicznego, w samolotach, w miejscach ogólnodostępnych, czyli na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, jak również na terenie nieruchomości wspólnych np. klatkach schodowych, windach czy garażach podziemnych, w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, chyba, że pracodawca postanowi inaczej.

 

ZOBACZ: "Nawet krótka rozmowa może powodować zakażenie". Ekspert o indyjskiej mutacji i noszeniu maseczek


Zakrywać usta należy także w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, na targowiskach i poczcie, jak również w trakcie sprawowania kultu religijnego.

 

wys/ml//polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie