Rumunia: zamek Drakuli oferuje darmowe szczepienia przeciw COVID-19

Świat
Rumunia: zamek Drakuli oferuje darmowe szczepienia przeciw COVID-19
Wikimedia Commons/Joseolgon/CC BY-SA 3.0
Z oferty skorzystali pierwsi turyści

Zamiast śladów kłów na szyi - ślad po szczepionce przeciw COVID-19. Tę niecodzienną ofertę proponują pracownicy zamku w Branie w Siedmiogrodzie, uchodzącego za siedzibę wampira Drakuli. Opiekunowie obiektu wierzą, że przełoży się to na większy ruch turystyczny.

Każdy turysta, który zdecyduje się odwiedzić "siedzibę Drakuli" otrzyma darmową dawkę szczepionki Pfizera.

 

Punkt szczepień przeciw COVID-19 w XIV-wiecznym zamku obsługują zawodowi lekarze i pielęgniarki. Jednym, co odróżnia ich od innych medyków, są okolicznościowe naklejki z wampirzymi kłami na fartuchach.

"Jak byli kłuci"

Opiekunowie zamku i pracownicy mieszczącego się w nim muzeum wierzą, że nietypowa akcja przełoży się na większy ruch turystyczny. Zaszczepieni "w pakiecie" otrzymają darmową wejściówkę na wystawę, na której prezentowane są średniowieczne narzędzia tortur.

 

ZOBACZ: Łagodny przebieg COVID-19 a zdrowie młodych ludzi. Są nowe badania

 

- Pomyśleliśmy, że ciekawie będzie pokazać... jak ludzie byli "kłuci" 600 lat temu - powiedział agencji Reutera dyrektor marketingu zamku Alexandru Priscu.

Dwa za jeden

Z nietypowej oferty skorzystał w sobotę 37-letni Fernando Orozco, pracujący w sektorze energii odnawialnej. - I tak chciałem odwiedzić zamek, więc skorzystałem z oferty "dwa za jeden" - przyznał.

 

Zamek w Branie jest uważany za siedzibę Drakuli dzięki książce pisarza Brama Stokera. Opis zamku wampira odpowiada budowli w Siedmiogrodzie. W rzeczywistości jednak pierwowzór Drakuli - hospodar wołoski Wład Palownik - nigdy w nim nie mieszkał. Historycy przypuszczają, że mógł być więziony w zamku w Branie przez maksymalnie dwa dni.

 

Od początku pandemii w Rumunii odnotowano ponad milion przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło blisko 29 tys. osób. Do tej pory w kraju wykonano ponad 8 mln szczepień, z czego 5 mln 780 tys. osób przyjęło pierwszą dawkę szczepionki. Do września rząd planuje zaszczepić dwoma dawkami ponad połowę populacji - 10 mln osób.

bas / Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie