Nowa fabryka szczepionek mRna w Singapurze

Technologie
Nowa fabryka szczepionek mRna w Singapurze

Niemiecka firma BioNTech zapowiedziała budowę nowej fabryki w Singapurze. Siedziba firmy ma zostać otworzona jeszcze w tym roku a fabryka w 2023 roku. Zakład ma produkować kilkaset milionów dawek szczepionek rocznie.

Niemiecka firma razem z koncernem Pfizer opracowała pierwszą dopuszczoną do użytku na Zachodzie szczepionkę przeciw Covid-19. Była to również pierwsza w historii szczepionka oparta na technologii mRNA. Poza BioNTech jak dotąd jedynie amerykańska Moderna stworzyła szczepionkę tego typu, choć na rynek wkrótce ma trafić kolejna, niemieckiej firmy Curevac.

Singapurska fabryka

Według szefa i współzałożyciela firmy, Ugura Sahina, nowa fabryka ma zwiększyć globalną podaż szczepionek mRNA i pozwolić na szybszą odpowiedź na przyszłe epidemie. Niewielka liczba zakładów zdolnych do produkcji tego najnowocześniejszego typu szczepionki, była głównym czynnikiem, wpływającym na spowolnienie akcję szczepień przeciw Covid-19 na świecie.

 

Firma planuje mieć w Singapurze azjatycką siedzibę w ramach globalnej ekspansji. Jak dotąd obok głównej siedziby w Moguncji BioNTech ma również filię w Cambridge w stanie Massachusetts w USA.

 

ZOBACZ: Technologia wykorzystywana w szczepionkach Pfizera i Moderny może pomóc przy innych chorobach

 

Prezes Agencji Badań Medycznych dr Radosław Sierpiński, potwierdził, że w Polsce również jest zainteresowanie rozwojem i produkcją szczepionek opartych na tej technologii.

 

wys
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie