Zajmował się leczeniem Nawalnego. Zaginął były szef szpitala w Omsku

Świat
Zajmował się leczeniem Nawalnego. Zaginął były szef szpitala w Omsku
Instagram/ Navalny
Aleksiej Nawalny

Aleksandr Murachowski, były szef szpitala w Omsku na Syberii, dokąd w sierpniu 2020 roku trafił opozycjonista Aleksiej Nawalny, zaginął bez wieści podczas polowania - podał w niedzielę niezależny portal Meduza, powołując się na media regionalne.

Przekazują one, że Murachowski wyjechał 7 maja po południu z bazy myśliwskiej do lasu na quadzie i od tej pory nie wiadomo, gdzie się znajduje. Znajomi lekarza poszukiwali go w lesie przez dobę, po czym 8 maja zgłosili policji jego zaginięcie.

 

ZOBACZ: Nagła śmierć lekarza, który leczył Nawalnego. "Wiedział więcej niż ktokolwiek inny"

 

Portal SuperOmsk twierdzi, że quad, którym poruszał się Murachowski został odnaleziony w bagnistej okolicy bez kierowcy.

 

Policja obwodu omskiego poinformowała w oficjalnym komunikacie o zaginięciu mężczyzny, nie podając jego nazwiska. Z komunikatu wynika, że w poszukiwaniach uczestniczą mieszkańcy, policja i funkcjonariusze gwardii narodowej (Rosgwardii). Akcję utrudnia bagnisty i trudno dostępny teren.

Murachowski otrzymał awans

Aleksandr Murachowski od grudnia 2020 roku był szefem resortu zdrowia we władzach obwodu omskiego. Awans otrzymał kilka miesięcy po hospitalizacji Nawalnego latem 2020 roku w szpitalu w Omsku, gdzie Murachowski był ordynatorem.

 

ZOBACZ: "Jeśli Nawalny zginie, nałożymy sankcje". Francuski minister ostrzega Rosję

 

W marcu 2021 roku zmarł jeden z lekarzy tego samego szpitala - Rustam Agiszew. Przyczyną śmierci był udar. Na początku lutego br. na atak serca zmarł Siergiej Maksimyszyn, zastępca Murachowskiego w omskim szpitalu.

Najlepiej znał stan Nawalnego?

Współpracownik Nawalnego, Leonid Wołkow mówił wówczas, że właśnie Maksimyszyn najlepiej znał stan Nawalnego.

 

Wcześniej inny zastępca Murachowskiego, Anatolij Kalininczenko, który zajmował się leczeniem Nawalnego, odszedł z pracy i zatrudnił się w prywatnej klinice. Tuż po hospitalizacji Nawalnego to Kalininczenko rozmawiał z prasą, potem kontakty z prasą przejął Murachowski.

 

ZOBACZ: Rzeczniczka Nawalnego skazana. Trafi do aresztu

 

Według Radia Swoboda to właśnie Murachowski jako lekarz naczelny przez dwie doby nie zezwalał na transport Nawalnego na leczenie do Niemiec, czego domagała się rodzina opozycjonisty.

 

W Berlinie medycy kliniki Charite uznali, że został on otruty zakazanym bojowym środkiem chemicznym. Lekarze szpitala w Omsku nie dopatrzyli się w organizmie Nawalnego śladów trucizny.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie