Nawalny z kaszlem i gorączką w szpitalu. "Gruźlica u więźniów"

Świat
Nawalny z kaszlem i gorączką w szpitalu. "Gruźlica u więźniów"
PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Aleksiej Nawalny został przeniesiony do więziennego szpitala

Aleksiej Nawalny został przeniesiony do więziennego szpitala z objawami wskazującymi na chorobę układu oddechowego - przekazał dziennik "Izwiestija". Wcześniej opozycjonista przekazał, że w kolonii karnej przybywa 15 chorych na gruźlicę, dodając, że sam ma silny kaszel i temperaturę 38,1 st. Celsjusza. Nawalny kontynuuje głodówkę.

Nieoficjalne informacje gazety po kilku godzinach potwierdziły regionalne służby penitencjarne. Potwierdzono, że Nawalny "został przeniesiony do więziennego szpitala z objawami choroby płuc i wysoką gorączką". Opozycjonista został również przetestowany na obecność koronawirusa.

 

ZOBACZ: Aleksiej Nawalny ogłosił głodówkę w kolonii karnej

 

"Już trzy osoby spośród 15-osobowej grupy więźniów trafiły do szpitala z powodu gruźlicy" - pisał wcześniej Nawalny. Komunikat w jego imieniu został opublikowany na kontach opozycjonisty w mediach społecznościowych. Władze kolonii karnej usiłują według Nawalnego zataić dane o zachorowaniach.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Алексей Навальный (@navalny)

 

Opozycjonista zapewnił, że kontynuuje głodówkę, którą rozpoczął w zeszłym tygodniu, domagając się, by dopuszczono do niego lekarza spoza kolonii karnej.

Jeszcze 2,5 roku w zamknięciu

Nawalny skarży się od dłuższego czasu na problemy ze zdrowiem - ból kręgosłupa i prawej nogi, a także na pozbawianie go snu. W nocy jest budzony przez funkcjonariusza służb więziennych, który co godzinę sprawdza, czy Nawalny, uznany za "więźnia skłonnego do ucieczki" jest na miejscu.

 

Prorządowe media opublikowały 2 kwietnia materiały z kolonii karnej, gdzie osadzony jest Nawalny, w których twierdzą, że warunki tam są dobre, a Nawalny otrzymuje odpowiednią pomoc lekarską.

 

ZOBACZ: Wideo z kolonii karnej, w której przetrzymywany jest Nawalny. "Bezczelny symulant"

 

Niezależne Centrum Lewady opublikowało w poniedziałek sondaż, w którym 48 proc. ankietowanych uznało za sprawiedliwą decyzję sądu o pozbawieniu Nawalnego wolności. 29 proc. uznało tę decyzję za niesprawiedliwą, a 23 proc. nie miało w tej sprawie zdania. Sondaż przeprowadzono w ostatnim tygodniu marca.

 

Opozycjonista został osadzony w kolonii karnej w Pokrowie w obwodzie włodzimierskim, około stu kilometrów od Moskwy. Będzie mógł wyjść na wolność za około 2,5 roku.

bas/sgo/ Reuters, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie