Unia Europejska nie złożyła zamówienia szczepionki AstraZeneca. "Zobaczymy, co będzie się działo"

Świat
Unia Europejska nie złożyła zamówienia szczepionki AstraZeneca. "Zobaczymy, co będzie się działo"
Pixabay, Paul_McManus
UE nie złożyła nowego zamówienia na szczepionkę przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca

Unia Europejska nie złożyła nowego zamówienia na szczepionkę przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca - przekazał w niedzielę we francuskim radiu France Inter komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. Obecny kontrakt na dostawę szczepionek tej firmy wygasa już w czerwcu.

- Nie odnowiliśmy zamówienia po czerwcu. Obserwujemy sytuację. Zobaczymy, co będzie się działo. AstraZeneca to bardzo interesująca szczepionka. Została opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, jest bardzo dobra. Jej przewagą jest prostsza logistyka i niższa temperatura przechowywania - wyjaśniał Breton.

Przyszłość AstryZeneki pod znakiem zapytania?

Komisarz nie wykluczył kolejnych zamówień z brytyjsko-szwedzkiej firmy w przyszłości i podkreślił, że na razie UE może liczyć na innych dostawców.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Szczepionka AstraZeneca nie dla osób poniżej 40. roku życia?

 

Mówiąc o zaakceptowanym w sobotę kontrakcie na dostawę do UE 1,8 mld dawek szczepionki od firm Pfizer i BioNTech zauważył, że cena tych preparatów może być wyższa niż wcześniej. Breton tłumaczył wzrost ceny wyższymi wymaganiami wobec szczepionek "drugiej generacji" i związanymi z tym dodatkowymi badaniami.

Trzy miliardy dawek rocznie

Przedstawiciel KE przypomniał, że unijnym celem pozostaje zaszczepienie 70 proc. populacji Wspólnoty do połowy lipca. Breton ocenił, że problemy z produkcją szczepionek w Europie są już przeszłością, a w UE będzie można produkować trzy mld dawek preparatów rocznie, przez co kontynent będzie ich czołowym dostawcą na całym świecie.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie