Niemcy: SPD wybrało Olafa Scholza na kandydata na kanclerza. Obiecał m.in. podwyżkę płacy minimalnej

Świat
Niemcy: SPD wybrało Olafa Scholza na kandydata na kanclerza. Obiecał m.in. podwyżkę płacy minimalnej
PAP/EPA/CLEMENS BILAN / POOL
Minister finansów Niemiec Olaf Scholz został w niedzielę oficjalnie wybrany na kandydata na kanclerza Socjaldemokratycznej Partii Niemiec

Minister finansów Niemiec Olaf Scholz został w niedzielę oficjalnie wybrany na kandydata Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) na urząd kanclerza po wrześniowych wyborach parlamentarnych. Scholz obiecał podwyżkę płacy minimalnej i skupienie się na problemach klimatu.

Sprawujący obecnie funkcję wicekanclerza w koalicyjnym rządzie CDU/CSU (chadecja) - SPD 62-letni Scholz uzyskał poparcie 96,2 proc. delegatów swojej partii podczas niedzielnej, przeprowadzanej online, konwencji. Kandydatura będącego wcześniej m.in. burmistrzem Hamburga polityka została wysunięta w sierpniu 2020 r. przez kierownictwo SPD.

Najgorszy wynik wyborczy w historii SPD

Sondaże dają na razie socjaldemokratom trzecie miejsce w zaplanowanych na 26 września wyborach, za CDU/CSU i Zielonymi. Zgodnie z prognozami SPD powinna się spodziewać najgorszego wyniku wyborczego w historii. Według ostatnich sondaży SPD może liczyć na 14-16 proc. poparcia, CDU/CSU - na 23-25 proc., a Zieloni - na 26 proc., informuje agencja AFP.

 

ZOBACZ: Niemcy. Minister zdrowia chce udostępnić szczepionkę AstraZeneka wszystkim chętnym

 

Przemawiając w niedzielę do członków swojej partii, Scholz zapowiedział, w wypadku objęcia urzędu kanclerza, podwyższenie płacy minimalnej do 12 euro za godzinę w pierwszym roku swoich rządów. Podkreślił, że oznaczałoby to zwiększenie pensji dla ok. 10 mln niemieckich pracowników.

Zwiększenie płacy i zmniejszenie prędkości

Scholz skupił się również na problemach klimatu. Podtrzymał deklarowany wcześniej cel osiągnięcia przez Niemcy neutralności klimatycznej do 2045 r. Zapowiedział, że SPD będzie dążyła do tego, by od 2040 r. energia elektryczna była wytwarzana tylko z odnawialnych źródeł. Socjaldemokrata opowiada się również za ograniczeniem prędkości na autostradach do 130 km/h i zwiększenia do 2030 r. liczby pojazdów elektrycznych do 30 mln.

 

ZOBACZ: Powstaną siły zbrojne UE? Tego chcą m.in. Niemcy i Francja

 

Kandydatem CDU/CSU na urząd kanclerza jest premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet. W wypadku wygranej Zielonych przyszłym niemieckim rządem pokieruje współprzewodnicząca tej partii Annalena Baerbock.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie