Niemcy. Kto zastąpi Merkel na stanowisku kanclerza? Są chętni z jej politycznej frakcji

Świat
Niemcy. Kto zastąpi Merkel na stanowisku kanclerza? Są chętni z jej politycznej frakcji
PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Angela Merkel zapowiada, że w tym roku przestanie być kanclerzem Niemiec

Lider Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) Markus Soeder i szef Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Armin Laschet oświadczyli w niedzielę, że są gotowi rywalizować o nominację z ramienia bloku CDU/CSU na kanclerza Niemiec. Wybory do Bundestagu, czyli tamtejszej niższej izby parlamentu, zaplanowano na wrzesień. Obecna szefowa niemieckiego rządu Angela Merkel nie zamierza w nich kandydować.

- Markus Soeder i ja odbyliśmy przed dniem dzisiejszym długą rozmowę. Zadeklarowaliśmy naszą gotowość do ubiegania się o urząd kanclerski - powiedział na konferencji prasowej Laschet. Dodał, że wkrótce kandydat chadeckiego bloku zostanie wybrany.

 

- Gdyby CDU chciała mnie poprzeć, byłbym gotowy - powiedział ze swej strony lider bawarskiej CSU na spotkaniu partyjnym, o którym poinformowali jego uczestnicy.

 

Pierwsza taka deklaracja Soedera

 

Soeder w niedzielę po raz pierwszy zakomunikował, że jest gotów wystartować jako kandydat CDU/CSU na kanclerza Niemiec - zauważa Reuters.

 

ZOBACZ: "Dzwonek alarmowy" w Niemczech. Zaczyna brakować łóżek na oddziałach intensywnej terapii

 

Wybory do Bundestagu rozpisane są na wrzesień. Zgodnie z zapowiedziami kanclerz Angeli Merkel wyznaczają one kres jej rządom, które trwają od 2005 roku.

 

W styczniu Soeder twierdził, że "Merkel jest jednym z wielkich kanclerzy w historii Republiki Federalnej Niemiec, a jej osoba i polityka cieszyły się niezwykle dużym uznaniem w Niemczech".

 

- Jej dziedzictwo musi zostać zachowane i jednocześnie wzbogacone o nowe pomysły na kolejny etap niemieckiej polityki - twierdził wówczas premier Bawarii.

 

Rok "superwyborczy" w Niemczech

 

CDU powstała po II wojnie światowej i określa się mianem centroprawicowej. Razem z bawarską Unią Chrześcijańsko-Społeczną (CSU) tworzą wspólną frakcję w niemieckim parlamencie. Kanclerz Merkel była przewodniczącą CDU do grudnia 2018 roku.

 

ZOBACZ: Otwarte restauracje, kina i siłownie. Niemiecki land kończy lockdown

 

W Niemczech rok 2021 jest rokiem "superwyborczym" (Superwahljahr 2021). Najważniejszym wydarzeniem politycznym będą wybory federalne we wrześniu, które wyłonią następcę rządzącej od 16 lat kanclerz Merkel.

 

W 2021 roku wybrane zostaną też regionalne parlamenty w sześciu krajach związkowych RFN.

wka/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie