Włochy. Odkryto szczątki dziewięciu neandertalczyków

Świat
Włochy. Odkryto szczątki dziewięciu neandertalczyków
YouTube/MiC_Italia
W regionie Lacjum odkryto szczątki dziewięciu neandertalczyków

Szczątki dziewięciu neandertalczyków znaleziono w Circeo we włoskim stołecznym regionie Lacjum - ogłosił w sobotę minister kultury Dario Franceschini. Odkrycia dokonano ponad 80 lat po tym jak w jaskini na przylądku odnaleziono tam pierwszą czaszkę tego gatunku.

Znane nadmorskie miasteczko w prowincji Latina, którego nazwa nawiązuje do imienia mitologicznej bogini magii Kirke, przyniosło kolejne nadzwyczajne odkrycie, które - jak podkreślił minister - "wzbogaca badania naukowe" nad człowiekiem neandertalskim, żyjącym w okresie plejstocenu około 400 tys. - 24 tys. lat temu.

"To obszar absolutnie wyjątkowy"

Najnowsze osiągnięcie to rezultat rozpoczętych jesienią zeszłego roku prac, mających na celu zabezpieczenie groty Guattari, noszącej imię jej odkrywcy i właściciela terenu, gdzie w 1939 roku znaleziono pierwszą neandertalską czaszkę.

 

ZOBACZ: Włócznie, topór, łuki… i wino. Nietypowe znalezisko zgłosili policji

 

Odkrycie to sprawiło, że grota została uznana za jedno z najważniejszych w Europie miejsc badań nad środkowym paleolitem i żyjącym wtedy podgatunkiem człowieka rozumnego, jak określa się zwykle neandertalczyków.

 

 

 

Grota zamknięta od 60 tys. lat

 

Naukowcy podkreślają, że bezcenny dla nauki depozyt nie nosi śladów niczyjej ingerencji i przebywał w całkowitej izolacji przez dziesiątki tysięcy lat.

 

- To obszar absolutnie wyjątkowy, bo zawalenie się groty, być może w wyniku trzęsienia ziemi, zamknęło dostęp do niej około 60 tys. lat temu - wyjaśnił prowadzący badania archeolog Mario Rolfo z rzymskiego uniwersytetu Tor Vergata.

 

ZOBACZ: Odnaleziono "Zaginione Złote Miasto" sprzed 3 tys. lat. To odkrycie stulecia w Egipcie

 

Naukowcy wskazują, że we wnętrzu jaskini znajduje się jedyny w swym rodzaju "bank danych", zawierający skamieliny, pozostałości roślin i rozmaite szczątki. Do naszych czasów dotrwały w stanie niemal nienaruszonym.

ms/hlk / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie