Odnaleziono "Zaginione Złote Miasto" sprzed 3 tys. lat. To odkrycie stulecia w Egipcie

Kultura
Odnaleziono "Zaginione Złote Miasto" sprzed 3 tys. lat. To odkrycie stulecia w Egipcie
PAP/EPA
To największe odkrycie w Egipcie od stu lat

Ruiny miasta sprzed 3 tys. lat archeologowie odnaleźli w pobliżu Luksoru, gdzie mieści się legendarna Dolina Królów. Badacze określają je jako "Zaginione Złote Miasto", a samo odkrycie określają jako największe od czasu odnalezienia grobowca Tutanchamona blisko sto lat temu.

Miasto, nazywane Wschodem Atona na cześć egipskiego boga uosabiającego tarczę słoneczną, było poszukiwane od lat. W końcu odkrył je egipski zespół pod kierunkiem sławnego badacza Zahi Hawassa. W przeszłości był on m.in. ministrem do spraw starożytności. Wykopaliska rozpoczęły się we wrześniu między świątyniami Ramzesa III i Amenhotepa III obok Luksoru, 500 km od Kairu.

Kosztowności i nietknięte pochówki

- Ku zaskoczeniu ekipy archeologicznej, szybko zaczęli odkrywać ściany z gliny, które wyłaniały się we wszystkich kierunkach. Odkryli pozostałości o po dużym mieście w dobrym stanie zachowania, z pełnymi ścianami, z pokojami wypełnionymi przedmiotami codziennego użytku – poinformował zespół.

 

ZOBACZ: Archeolodzy są w szoku. Odkryli dzieci pochowane w czaszkach… innych dzieci!

 

Znaleziono między innymi biżuterię, gliniane naczynia, amulety ze skarabeuszem oraz gliniane cegły z pieczęcią Amenhotepa III. Po miesiącach wykopalisk wyłoniły się już dzielnice, piekarnia z zachowanymi piecami, spichlerz, a także części mieszkalne i administracyjne.

"Warstwy archeologiczne leżały nietknięte przez tysiące lat, a mieszkańcy pozostawili je tak, jakby to było wczoraj" – napisano w oświadczeniu zespołu. Dzięki temu odkryciu możliwy będzie wgląd w życie starożytnych Egipcjan w czasach zanim nastał szczyt rozkwitu kraju.

Ofensywa turystyczna Egiptu

Zespół archeologów ma być optymistyczny co do przyszłych znalezisk. Podkreślają, że odkryli np. zespół grobowców, do których można dostać się po schodach wykutych w skale. To rozwiązanie podobne do tego, jakie można spotkać w Dolinie Królów. – Spodziewamy się nietkniętych grobów wypełnionych skarbami – wyjaśniają archeolodzy.

 

ZOBACZ: Egipt: odkryto prawdopodobnie najstarszy na świecie browar

 

"The Guardian" podkreśla, że po latach politycznej niestabilności wywołanej Arabską Wiosną nastał czas "turystycznej ofensywy", przypominającej światu o roli Egiptu dla światowego dziedzictwa. Na początku kwietnia uroczyście przetransportowano mumie 22 dawnych władców imperium do nowej siedziby Narodowego Muzeum Egipskiej Cywilizacji. Wśród królów był też Amenhotep III i jego żona Aj.

pdb/grz "The Guardian"/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie