Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 23 maja

Polska
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 23 maja
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Zasiłek można otrzymać w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19

Rodzice uczniów do lat ośmiu i dzieci niepełnosprawnych nadal mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. W piątek opublikowano rozporządzenie, które przewiduje, że zasiłek będzie wypłacany do 23 maja w razie zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego.

Zasiłek można otrzymać w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19. Dodatkowy zasiłek przysługuje także w razie niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego i inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

 

ZOBACZ: Maląg: dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony

 

Oznacza to, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje także wówczas, gdy placówka, która wznowiła działalność stacjonarną, zostanie zamknięta lub jej funkcjonowanie - mimo że jest otwarta - zostanie ograniczone ze względu na nieprzewidziane zamknięcie klasy lub oddziału.

Komu przysługuje?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci w wieku do lat 8, ubezpieczonym rodzicom dzieci: do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Przysługuje także ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

 

Miesięczny zasiłek opiekuńczy - zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych - wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

 

ZOBACZ: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Komu przysługuje?

 

Uczniowie klas I-III szkół podstawowych w całym kraju wrócili we wtorek do nauki stacjonarnej. Z kolei uczniowie klas starszych: klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych nadal uczą się zdalnie. Za dwa tygodnie - od 17 maja będą uczyć się hybrydowo.

 

Przedszkola, oddziały wychowania przedszkolnego, zerówki i inne formy wychowania przedszkolnego od 19 kwietnia działają w całym kraju stacjonarnie, tak samo żłobki i kluby malucha.

ac/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie