Wsparcie psychologiczne dla dzieci. Zapowiedź ministra zdrowia

Polska
Wsparcie psychologiczne dla dzieci. Zapowiedź ministra zdrowia
Polsat News
Minister zdrowia Adam Niedzielski

Przywracanie dostępności dotyczy wszystkich zakresów leczenia, ale dziś chcemy szczególnie skoncentrować się na psychiatrii dziecięcej. Zwiększamy liczbę zespołów opieki środowiskowej dla dzieci i młodzieży. Już dziś mamy ich ponad 260 - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Reforma psychiatrii w kierunku modelu środowiskowego trwa. W tej chwili w kraju jest 260 zespołów środowiskowej opieki dla dzieci i młodzieży, ma być ok. 380 - powiedział w czwartek w Bydgoszczy minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

Szef resortu zdrowia akcentował, że priorytetem systemu opieki zdrowotnej jest przywracanie dostępności, we wszystkich zakresach leczniczych. Ponieważ konferencja poświęcona była dziecięcej psychiatrii i psychologii, minister skoncentrował się na tym aspekcie.

 

ZOBACZ: Eksperci: szczepionki Pfizera i Moderny skuteczne przeciw nowym wariantom koronawirusa

 

- Psychiatria dziecięca niestety jest też bardzo dotknięta covidem. (…) Reforma opieki psychiatrycznej nad dziećmi była zorganizowana i uruchomiona jeszcze przed pandemią. Pandemia zamroziła ten proces, teraz wracamy w sposób dynamiczny do tego, żeby zwiększać liczbę zespołów opieki środowiskowej – powiedział Niedzielski.

 

Minister przypomniał też, że spis wszystkich dziecięcych poradni opieki środowiskowej znajduje się na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Zaznaczył, że można uzyskać w nich uzyskać wsparcie psychologiczne nie tylko dla dziecka, ale całej rodziny.

 

- Ten pierwszy poziom referencyjności to są właśnie poradnie środowiskowe, gdzie można uzyskać opiekę psychologa. To są psychoterapie, to są zajęcia grupowe, ale bardzo ważnym elementem jest powiązanie tego zespołu z ośrodkiem szpitalnym, który ma być tym ostatnim, trzecim poziomem referencyjnym - powiedział.

"Bez stygmatyzacji"

Zaznaczył równocześnie, że w tej chwili przed nami ciężka i trudna praca przywracania opieki zdrowotnej oraz nadganiania zaległości powstałych w wyniku pandemii, która - jak oznajmił minister - ograniczyła funkcjonowanie dzieci w grupie rówieśniczej. Dodatkowo resort pracuje nad zorganizowaniem poradni leczenia uzależnień cyfrowych. Projekt rozporządzenia trafił do konsultacji.

 

- Budujemy taki kompleksowy model. Jest tak zaplanowany, by dzieci nie były stygmatyzowane wizytą szpitalną czy pobytem w ośrodku. W pierwszej kolejności można skorzystać z tego zespołu opieki środowiskowej - mówił Niedzielski.

 

Reforma psychiatrii dziecięcej, która rozpoczęła się na początku 2020 r. polega na tym, by dzieci i młodzież otrzymywały specjalistyczne wsparcie psychologiczne jak najbliżej miejsca swojego zamieszkania. W tej chwili tworzone są w całym kraju ośrodki środowiskowej opieki psychologiczno-psychoterapeutycznej (I poziom referencyjny). Docelowo ma ich być ok. 380. Kontraktowanie placówek wydłużyło się jednak ze względu na epidemię. Do tej pory powstało ich ok. 260.

 

ZOBACZ: Niemcy: szczepienie dzieci powyżej 12 lat przeciw Covid-19 najpóźniej w wakacje

 

Na tym pierwszym poziomie młodzież objęta jest wsparciem psychologa, terapeuty środowiskowego oraz psychoterapeutów dzieci i młodzieży. Prowadzone są porady psychologiczne (w tym diagnostyczne), sesje psychoterapii indywidualnej oraz rodzinnej, sesje wsparcia psychospołecznego. Ponadto specjaliści realizują wizyty domowe, środowiskowe.

 

Dla młodych pacjentów, którzy wymagają jednak opieki psychiatrycznej przeznaczone mają być środowiskowe placówki zdrowia psychicznego i oddziały dzienne (II poziom).

 

Te najbardziej skomplikowane przypadki objęte mają być wysokospecjalistyczną opieką całodobowych ośrodków opieki psychiatrycznej, czyli miejsce znajdą na oddziałach szpitalnych (III poziom). Te dwa ostatnie poziomy faktycznie już w systemie funkcjonują.

Docelowo 380 zespołów opieki środowiskowej 

Poinformował, że planowane jest stworzenie ok. 380 takich zespołów w kraju. - W tej chwili w skali kraju mamy takich zespołów 260. Jeśli konkursy nie są rozstrzygane z sukcesem, to rozpisywane są kolejne – podał szef MZ.

 

- Ten temat białych plam na mapie pod katem opieki środowiskowej był m.in. tematem rozmów z dyrektorem oddziału NFZ bo w całym województwie kujawsko-pomorskim mamy siedem takich zespołów zorganizowanych, (…) a powiatów jest ok. 19. Nadal jest potrzeba organizowania tych zespołów – powiedział w Bydgoszczy Niedzielski.

 

ZOBACZ: Kanada dopuściła do użytku szczepionkę dla dzieci

 

Reforma przewiduje, że w każdym powiecie będzie działał ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. W ramach pomocy oferowanej w ośrodkach skorzystać można m.in. z porad oraz sesji psychoterapii indywidualnej, rodzinnej i grupowej.

Co dalej z obostrzeniami?

Szef MZ podczas konferencji prasowej w Bydgoszczy był pytany o rozporządzenie o luzowaniu obostrzeń.

 

- Dzisiaj finalizujemy duże rozporządzenie epidemiczne, które będzie pokazywało plan do końca maja, tak jak deklarowaliśmy. Dzisiaj to rozporządzenie planujemy podpisać i opublikować – powiedział.

 

ZOBACZ: "W Polsce trwają badania dzieci pod kątem szczepień". Cessak w rozmowie z Polsat News

 

Dodał, że będą w nim wszystkie szczegółowe informacje. Podkreślił ponadto, że wszystkie pojawiające się informacje, że "będzie coś inaczej są fake newsami".

 

Według zapowiedzi sprzed weekendu majowego od 8 maja przywracana będzie działalność hoteli, z limitem 50 proc. obłożenia i bez otwartych stref spa.

Termin podania drugiej dawki

Szef MZ Adama Niedzielski pytany był w czasie briefingu prasowego w Bydgoszczy m.in o to, czy resort rozważa możliwość szczepienia drugą dawką w innym miejscu, niż w tym, którym podano pierwsze wkłucie.

 

- Tutaj generalnie nasz system rejestracji jest dosyć elastyczny w tym sensie, że dostęp do niego jest z każdego punktu, który jest oczywiście punktem aktywnym w systemie Narodowego Programu Szczepień. Natomiast też chcąc utrzymać pewno rodzaju ład i porządek na razie chcemy jednak, żeby to wszystko było umawiane w dniu wizyty pierwszego szczepienia i żeby te terminy jednak były dotrzymywane - poinformował Niedzielski.

Szczepienia ozdrowieńców

Zgodnie z rozporządzeniem rządu z 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, są poddawane szczepieniu ochronnemu przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż trzy miesiące od uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa.

 

Wskazanie to – jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia – obejmuje również pacjentów, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki mieli dodatni wynik testu. W tym przypadku drugą dawkę szczepionki również otrzymują w terminie nie wcześniejszym niż 3 miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu.

 

O kwestię szczepień ozdrowieńców był pytany podczas konferencji prasowej w Bydgoszczy Adam Niedzielski.

 

- Wszystkie badania, którymi do tej pory dysponujemy, wskazują, że ozdrowieńcy mają odporność na zachorowanie w przedziale od trzech do sześciu miesięcy i to jest przyjmowane w literaturze fachowej jako standard – wyjaśnił.

 

- System, jaki zorganizowaliśmy, aby mieścić się w tych widełkach, jest taki, że od momentu posiadania dodatkowego wyniku testu na covid, dana osoba nie może przez trzy miesiące mieć aktywowanej rejestracji (na szczepienie) – mówił Niedzielski. - Po tym okresie następuje aktywowanie rejestracji – dodał.

 

Szef resortu zdrowia podkreślił, że "w tej chwili nie mamy żadnych nowych, zmieniających czy przewartościowujących dowodów naukowych, więc na razie nie podejmujemy żadnych nowych decyzji".

msl / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie