Europa zaczyna się otwierać. Niektóre państwa luzują restrykcje

Świat
Europa zaczyna się otwierać. Niektóre państwa luzują restrykcje
PAP/EPA/LAURENT GILLIERON
W niektórych krajach ponownie otwarta zostanie gastronomia

Od połowy kwietnia część europejskich rządów zdecydowała się na powolne luzowanie pandemicznych obostrzeń. Na Węgrzech otwarto kościoły, a dzieci wróciły do szkół. Do podobnych kroków przygotowują się także Włochy. Zniesienie niektórych restrykcji zapowiedziały również Czechy i Austria.

Europejskie państwa decydują się łagodzić epidemiczne zasady, gdyż notują mniejsze liczby zakażeń. Ponadto trwają w nich masowe szczepienia przeciw Covid-19.

 

Na Węgrzech ponownie otwarto świątynie, a od poniedziałku stacjonarna nauka stała się możliwa w szkołach i przedszkolach. 

 

Wcześniej węgierski rząd zdecydował się na otwarcie wszystkich sklepów w reżimie sanitarnym. Dotychczas czynne były jedynie placówki z artykułami pierwszej potrzeby. Klientów mogą przyjmować także salony fryzjerskie i kosmetyczne. 

 

Włoskie przygotowania 

 

We Włoszech obowiązuję podział kraju na strefy czerwoną, żółtą i pomarańczową; w każdej obowiązują restrykcje o innym rygorze. Zgodnie z zapowiedziami rządu w Rzymie, częściowe otwarcie kraju ma nastąpić 26 kwietnia.

 

Wówczas wróci możliwość podróżowania pomiędzy regionami zakwalifikowanymi do stref żółtych, zaś w regionach żółtych i pomarańczowych będą otwarte także wszystkie szkoły.

 

ZOBACZ: Włochy. Nielegalna biesiada w czasie pandemii. W menu pieczone ptactwo pod ochroną

 

Co więcej, klienci restauracji będą mogli zjeść posiłki na zewnątrz - w ogródkach. Dozwolona będzie również działalność kin plenerowych. W kolejnych miesiącach mają zostać rozluźnione zasady dotyczące m.in. wydarzeń sportowych czy konferencji.

 

Ostrożnie w Czechach, Austria z planem

 

Rząd w Pradze przygotowuje się do poluzowania części restrykcji. Ma to związek z tym, że odnotowano tam mniej zakażeń po Wielkanocy, niż się spodziewano. 

 

Zmiany mają dotyczyć szkół, do których wróciłaby nauka stacjonarna. Pozostałe restrykcje na razie mają zostać utrzymane. 

 

Tymczasem do końca tego tygodnia rząd we Wiedniu ma przedstawić szczegółowy plan znoszenia pandemicznych restrykcji. Zmiany mają dotyczyć większości sfer gospodarki, w których wprowadzono ograniczenia.

 

Według wstępnych informacji, działalność mają wznowić branże gastronomiczna, kulturalna i sportowa. Na razie nie wiadomo, na jakich dokładnie zasadach miałyby funkcjonować te firmy.

 

"Odmrożenia" w Austrii ma także doczekać turystyka. Nie wiadomo jednak, czy z tego rozluźnienia skorzystają także goście z zagranicy. 

 

Na Wyspach można wyjść z domu

 

Zmiany również w Wielkiej Brytanii. Decyzją rządu Borisa Johnsona od minionego poniedziałku możliwe jest otwarcie restauracji i barów oraz serwowanie posiłków na zewnątrz w tzw. ogródkach.

 

ZOBACZ: Anglia luzuje obostrzenia. Otwarte bary i restauracje, zabawa na ulicach

 

Ponownie dla klientów dostępne są też wszystkie sklepy, fryzjerzy, siłownie i ogrody zoologiczne. Wcześniej zniesiono obowiązek pozostawania w domu i unikania zbędnych wyjść z mieszkań. Wprowadzone przez brytyjski rząd zmiany to pierwsze luzowanie od 5 stycznia.

laf/wka/PAP/Reuters/AP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie