Milczenie o zamachu za dostawę szczepionek? Czeski wicepremier nazwany "zdrajcą ojczyzny"

Świat
Milczenie o zamachu za dostawę szczepionek? Czeski wicepremier nazwany "zdrajcą ojczyzny"
wikimedia/David Sedlecký
Na zdjęciu Jan Hamaczek, wicepremier i minister spraw wewnętrznych Czech.

Wicepremier i minister spraw wewnętrznych Jan Hamaczek zapowiedział w środę złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez wydawcę i autora tekstu w portalu Seznam Zpravy. Natomiast w pozwie cywilnym domaga się odszkodowania za nazwanie go "zdrajcą ojczyzny".

Hamaczek na nadzwyczajnej konferencji prasowej po raz kolejny odrzucił zarzuty autora artykułu Jana Kroupy, że miał zaproponować Rosji milczenie wokół udziału agentów wywiadu wojskowego GRU w wybuchu w składzie amunicji w 2014 r. w zamian za dostawę 1 mln dawek szczepionki Sputnik V oraz zlokalizowanie szczytu Władimir Putin - Joe Biden w Pradze.

 

"Szatański plan"

 

W postępowaniu cywilnym domaga się odszkodowania w wysokości 10 mln koron (około 387 tys. euro) za nazwanie go przez liderów partii prawicowych i konserwatywnych, "zdrajcą ojczyzny".

 

ZOBACZ: Za wybuchem we Vrbieticach w 2014 r. stali rosyjscy agenci? Prezydent Czech chce wyjaśnienia sprawy

 

- Cały czas czekałem, aż pojawią się jakieś dowody. W całym artykule nie ma ani jednego cytatu – powiedział Hamaczek i dodał, że spodziewał się, że pojawi się bezpośredni świadek, potwierdzający "mój szatański plan". - Tak się nie stało – oświadczył.

 

Wicepremier chce zbadania przez prokuraturę, czy doszło do rozpowszechniania oszczerstw i wiadomości, mogących wzbudzać niepokój społeczny. Zapowiedział, że środki uzyskane w postępowaniu cywilnym przekaże fundacji dla strażaków i policjantów.

 

"To nonsens"

 

W środę w obronie wicepremiera i lidera współtworzącej gabinet Andreja Babisza Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD) stanął premier.

 

ZOBACZ: Premier Czech: eksplozja w składzie amunicji nie była aktem terroryzmu państwowego

 

- Ufam Hamaczkowi. To nonsens, że chciał przehandlować w Rosji sprawę Vrbietic za szczepionki Sputnik V - powiedział Babisz w czeskiej telewizji publicznej.

 

Gotowość do udziału w postępowaniu karnym wyraził autor tekstu w portalu Seznam Zpravy i jego redaktor naczelny Jirzi Kubik.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie