Kongres 590. Prezydent: celem jest, by Polska była krajem nowoczesnym

Polska
Kongres 590. Prezydent: celem jest, by Polska była krajem nowoczesnym
fot. Marek Borawski KPRP
Prezydent Andrzej Duda

Mamy wspólny cel, chcemy, by Polska była krajem nowoczesnym, z dobrą infrastrukturą; krajem, który jest w stanie uwolnić twórczy potencjał swoich obywateli, który inwestuje w badania, rozwój i nowe technologie - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda, otwierając Kongres 590.

Prezydent mówił w swoim inaugurującym kongres wystąpieniu, że jest to "wyjątkowe wydarzenie poświęcone ekspansji polskich firm, budowaniu polskiego kapitału i wzmacnianiu patriotyzmu gospodarczego".

 

Zaznaczył, że tym roku, ze względu na pandemię COVID-19, Kongres 590 odbywa się w nietypowej, zdalnej formule. Wyraził przekonanie, mimo to będzie on równie owocny, jak poprzednie edycje, w których uczestniczył.

 

ZOBACZ: Prezydent powoła Radę ds. Społecznych. Jej działania obejmą m.in. seniorów i niepełnosprawnych

 

Zdaniem prezydenta, "w naszej walce z pandemią zbliżamy się do momentu, gdy będziemy mogli zacząć przywracać normalne funkcjonowanie branż, których działalność ze względów pandemicznych została ograniczona lub wręcz zawieszona".

 

"Nowe wyzwania" w czasie pandemii 

Andrzej Duda wskazywał, że "pandemia postawiła przed nami nowe wyzwania i zmieniła obraz światowej gospodarki". Według niego "szybka reakcja rządu i uruchomienie mechanizmów antykryzysowych pozwoliły ograniczyć jej negatywne skutki ekonomiczne".

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 5 maja

 

- Dzięki tarczom antykryzysowym udało się uratować miliony miejsc pracy i utrzymać bezrobocie na poziomie najniższym w Unii Europejskiej, ale to zasługą polskich przedsiębiorców są znakomite wyniki w zakresie produkcji i eksportu - stwierdził prezydent. Dodał, że polskie firmy z powodzeniem konkurują na światowych rynkach, coraz częściej także w sferze nowych, zaawansowanych technologii.

"Będę nadal działał na rzecz polskich przedsiębiorstw"

Prezydent podkreślił, że ekspansja polskich firm od początku stanowi istotny element jego prezydentury. - Zdaję sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa dyplomacja gospodarcza, dlatego w moich działaniach na arenie międzynarodowej, zwłaszcza podczas zagranicznych podróży, często towarzyszą mi delegacje polskich przedsiębiorców i przedstawiciele naszych startupów - mówił Duda.

 

ZOBACZ: Luzowanie obostrzeń. Sprawdź harmonogram na maj

 

Według prezydenta działania te są "szczególnie ważne teraz, gdy w związku z pandemią zmienia się światowa gospodarka, gdy buduje się nowe łańcuchy dostaw, gdy pojawiają się nowe potrzeby i nowe szanse".

 

- Chcę w tym miejscu jasno zadeklarować, że będę nadal działał na rzecz polskich przedsiębiorstw, wspierając polskie inwestycje i polski eksport - oświadczył prezydent.

 

Wyraził przekonanie, że "istotnym źródłem nowych możliwości jest skupiająca państwa naszego regionu Inicjatywa Trójmorza".

"Branże szczególnie dotknięte pandemią"

- Przed nami trudny czas odbudowy. Zdajemy sobie wszyscy sprawę, że nawet najlepsze wskaźniki makroekonomiczne nie poprawią sytuacji branż szczególnie dotkniętych pandemią takich jak turystyka, gastronomia czy branża hotelowa. Z tym większą nadzieją odnotowałem fakt przyjęcia przez rząd Krajowego Planu Odbudowy - powiedział prezydent.

 

Jak mówił, "musimy wspólnym wysiłkiem jak najszybciej powrócić na drogę dynamicznego, zrównoważonego rozwoju".

 

ZOBACZ: Warszawa. Restauracje zapłacą 1 grosz za ogródki? Jest zgoda radnych PiS i PO

 

Przypomniał, że w ostatnich dniach uczestniczył, na zaproszenie prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, "w szczycie klimatycznym czterdziestu największych gospodarek świata". Zaznaczył, że w jego trakcie przekazał polskie stanowisko w kwestii ochrony klimatu, a także uwagi przywódców niektórych krajów uczestniczących w Inicjatywie Trójmorza.

"Czeka nas wciąż wiele wyzwań"

Prezydent wyraził przekonanie, że "zielona rewolucja oparta na koncepcji sprawiedliwej transformacji pozwoli nam stworzyć nowe miejsca pracy oraz nowe szanse dla polskich firm".

 

- Czeka nas wciąż wiele wyzwań, ale mamy jeden wspólny cel. Chcemy, by Polska była krajem nowoczesnym, z dobrą infrastrukturą. Krajem, który jest w stanie uwolnić twórczy potencjał swoich obywateli. Krajem, który inwestuje w badania, rozwój i nowe technologie - mówił prezydent podczas Kongresu 590.

 

ZOBACZ: Prezydent: w ciągu dwóch dekad zbudujemy zeroemisyjny system energetyczny

 

Podkreślił, że aby tak było, konieczna jest dobra i przemyślana strategia, która będzie podstawą konsekwentnie realizowanej polityki.

 

- Tym bardziej cenne są inicjatywy takie jak Kongres 590. To okazja do dyskusji nad przyszłością, ale także do zaprezentowania osiągnięć polskich firm - mówił.

 

Zaznaczył, że w pierwszym dniu Kongresu 590 odbędzie się w Pałacu Prezydenckim osiemnasta Gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. - Dziękuję wszystkim polskim przedsiębiorcom, którzy każdego dnia ciężko pracują, aby odnosić sukcesy i budować potencjał gospodarczy naszego kraju - powiedział Andrzej Duda. 

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie