Fundusz Odbudowy. Poseł KO złamał dyscyplinę. "Będą konsekwencje"

Polska
Fundusz Odbudowy. Poseł KO złamał dyscyplinę. "Będą konsekwencje"
facebook.com/FranekSterczewski/
Poseł KO zagłosował wbrew dyscyplinie partyjnej.

- Głosowałem za interesem społecznym, a nie partyjnym - przekonuje Franciszek Sterczewski, poseł KO, który zagłosował we wtorek inaczej niż partyjni koledzy. Władze KO w głosowaniu dotyczącym Funduszu Odbudowy zarządziły dyscyplinę - wstrzymać od głosu. Sterczewski poparł ustawę. - Na pewno będą kary - mówi Interii rzecznik dyscypliny i etyki Koalicji Obywatelskiej.

- Na pewno będą kary. To było bardzo ważne głosowanie, a trzej koledzy się nie zastosowali - mówi Interii Izabela Katarzyna Mrzygłocka, rzecznik dyscypliny i etyki Koalicji Obywatelskiej, komentując sprawę ratyfikacji Funduszu Odbudowy, którą Sejm zajmował się we wtorek.

 

ZOBACZ: Trzech posłów PiS przeciw ustawie ws. ratyfikacji zasobów własnych UE. "Na pewno będą konsekwencje"

Sejm przyjął we wtorek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Za opowiedziało się 290 posłów, w tym politycy PiS, Lewicy i PSL. Przeciw była Solidarna Polska. 133 posłów wstrzymało się od głosu - wśród nich większość parlamentarzystów z Koalicji Obywatelskiej.

 

Zarządzono dyscyplinę

 

Władze KO w tym głosowaniu zarządziły dyscyplinę - wstrzymać od głosu mieli się wszyscy posłowie. Trzech jednak się wyłamało - Franciszek Sterczewski zagłosował "za", a Ireneusz Raś i Bogusław Sonik w ogóle nie wzięli udziału w głosowaniu.

 

ZOBACZ: Spotkanie prezydenta i premiera. Rozmowa ma dotyczyć m.in. Nowego Polskiego Ładu

Sterczewski obszernie uzasadniał swoją decyzję na Facebooku - przekonywał, że takiego głosowania życzą sobie jego wyborcy. Cytowany przez PAP Raś poinformował, że świadomie nie wziął udziału w głosowaniu, bo "w takich głosowaniach wstrzymywanie się jest złe". Sonik z kolei napisał na Twitterze: "PO zarządziła dyscyplinę głosowania (wstrzymanie). Nie chciałem jej łamać, więc taki (koślawy) wybór".

 

 

Wszyscy trzej odpowiedzą teraz na pytania rzecznika dyscypliny klubowej Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej.

- Będę rozmawiać z tymi osobami, a dopiero później będę rekomendować kolegium klubu dalsze działanie - mówi Interii poseł Mrzygłocka, która chciałaby do końca tygodnia wyjaśnić sprawę.

 

"Koledzy się nie zastosowali"

 

- Na pewno będą kary. To było bardzo ważne głosowanie, a koledzy się nie zastosowali - podkreśla Mrzygłocka.

 

Na razie nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób Sterczewski, Sonik i Raś zostaną ukarani, a jak słyszymy, w grę wchodzi cały katalog potencjalnych restrykcji.

 

- Mamy regulamin, w którym jest cały katalog ewentualnych kar - są kary finansowe, jest zawieszenie w prawach członka klubu, usunięcie z klubu. Jest ich trochę. Dodatkowo przewodniczący ma pewne możliwości do ukarania. Zanim jednak będziemy o tym myśleć, muszę porozmawiać z tymi posłami i wysłuchać ich argumentów - podkreśla Mrzygłocka.

 

Więcej na ten temat przeczytasz na portalu interia.pl

msl / Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie