Fundusz Odbudowy. Brejza: Senat nie będzie zamieniany w ekspres do kawy

Polska
Fundusz Odbudowy. Brejza: Senat nie będzie zamieniany w ekspres do kawy
Polsat News
Senator KO Krzysztof Brejza w programie "Debata dnia" w Polsat News

Sejm przyjął we wtorek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE dotyczącą Funduszu Odbudowy. "Za" opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu. O sprawie rozmawiali w programie "Debata dnia" w Polsat News wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS) oraz senator KO Krzysztof Brejza.

Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku o zasobach własnych przez wszystkie kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat.

 

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W poniedziałek po południu dokumenty związane z KPO zostały oficjalnie złożone przez Polskę w Komisji Europejskiej.

 

Teraz czas na Senat

 

Po przegłosowaniu przez Sejm ustawa trafi teraz do Senatu. 

 
- Mam nadzieję, że te 290 głosów "za" w Sejmie, znajdzie również swoje odzwierciedlenie w Senacie - powiedział w Polsat News wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS).
 
 
- Senat może po raz kolejny przedłużać te obrady, podgrzewać emocje, ale ostateczny glos należy do Sejmu - przypomniał. Zapowiedział również, że złoży wniosek do marszałka Senatu w tej sprawie. 
 
- Jutro złożę stosowny wniosek w gabinecie marszałka Grodzkiego, aby porządek najbliższego posiedzenia Senatu został uzupełniony o tę ratyfikację - dodał.
 
WIDEO: Zobacz fragment programu "Debata dnia"
 
- Mogę zagwarantować, że Senat nie będzie zamieniany w ekspres do kawy, albo jakąś maszynkę do ekspresowego załatwiania spraw na wniosek Jarosława Kaczyńskiego - powiedział. 
 
Prezes Kaczyński wcisnął guzik i udało mu się niestety wkręcić Lewicę i poszli na te negocjacje - dodał.
dk / Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie