Spotkanie prezydenta i premiera. Rozmowa ma dotyczyć m.in. Nowego Polskiego Ładu

Polska
Spotkanie prezydenta i premiera. Rozmowa ma dotyczyć m.in. Nowego Polskiego Ładu
fot. Polsat News, KPRM/Rafał Guz
Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki

W Pałacu Prezydenckim około godz. 12 odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim - dowiedziała się PAP w źródłach zbliżonych do obu Kancelarii. Rozmowa dotyczyć ma m.in. wtorkowej decyzji Sejmu o ratyfikacji ustawy o zasobach własnych i szczegółów Nowego Polskiego Ładu.

Sejm przyjął we wtorek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. "Za" opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

 

ZOBACZ: Polski Nowy Ład. Wiemy, kiedy prezentacja programu PiS

 

Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku o zasobach własnych przez wszystkie kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat.

 

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W poniedziałek po południu dokumenty związane z KPO zostały oficjalnie złożone przez Polskę w Komisji Europejskiej.

 

Nowy Polski Ład ma być nowym programem rozwoju społeczno-gospodarczego. Zgodnie z zapowiedziami, Nowy Ład ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie