Ukraiński minister zdrowia: Sputnika V u nas nie będzie. "Masowe otumanianie ludności"

Świat
Ukraiński minister zdrowia: Sputnika V u nas nie będzie. "Masowe otumanianie ludności"
PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG
Szczepionki Sputnik V na Ukrainie nie będzie

Głównym autorem fake newsów o szczepionkach przeciwko Covid-19 jest Rosja, która w ten sposób chce przeforsować własny preparat Sputnik V - ocenił we wtorek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Zaznaczył, że jego stanowisko jest niezmienne: Sputnika na Ukrainie nie będzie.

Stepanow we wpisie na Facebooku powołał się na zaktualizowany raport Służby Działań Zewnętrznych (EEAS). Jak wskazał, wynika z niego, że wraz z pojawianiem się nowych szczepionek "nabiera obrotów kampania mająca na celu ich sztuczną dyskredytację".

"Fala brudu na AstraZenekę"

- Proszę sobie przypomnieć falę brudu, jaką zalewano AstraZenekę (...) Główny autor fejków to Rosja, której nie jest obce masowe otumanianie ludności - ocenił minister.

 

Оновлений звіт Європейської служби зовнішніх зв'язків (European External Action Service, EEAS) не став несподіванкою. У...

Opublikowany przez Максим Степанов Wtorek, 4 maja 2021

 

Według niego poprzez szerzenie nieprawdziwych informacji o innych szczepionkach Moskwa próbuje forsować swój preparat Sputnik V. - Moje stanowisko jest zasadnicze i niezmienne: Sputnika na Ukrainie nie będzie - oświadczył.

756 tys. zaszczepionych na Ukrainie

Na Ukrainie kampania szczepień ruszyła pod koniec lutego. Dotychczas pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 otrzymało ok. 756 tys. ludzi, zaś dwie dawki wstrzyknięto 290 osobom. Do kraju dotarły preparaty AstraZeneca (produkcji indyjskiej i południowokoreańskiej), chiński Sinovac i Pfizer.

 

ZOBACZ: Sputnik V coraz bliżej UE. Merkel "pomaga Rosji w dialogu"

 

Ukraińskie władze wielokrotnie podkreślały, że nie zamierzają kupować Sputnika V, a w styczniu Rada Najwyższa (parlament) przyjęła ustawę zakazującą rejestracji w tym kraju rosyjskiego preparatu przeciw Covid-19.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie