Polsat News: indyjski wariant koronawirusa u polskiego dyplomaty

Polska
Polsat News: indyjski wariant koronawirusa u polskiego dyplomaty
Polsat News

U polskiego dyplomaty ewakuowanego tydzień temu z Indii lekarze potwierdzili indyjski wariant koronawirusa - dowiedział się Polsat News. Informację tę potwierdził w rozmowie z money.pl szef KPRM Michał Dworczyk.

W ubiegłą niedzielę do Polski przyleciał specjalny samolot, którym z Indii ewakuowany został ciężko chory na COVID-19 pierwszy sekretarz ambasady RP w New Delhi. Wraz z nim przyleciała chora, ciężarna żona oraz czworo dzieci.

 

ZOBACZ: Specjalnym samolotem wrócił z Indii do kraju ciężko chory na COVID-19 polski dyplomata

 

Całą operację skoordynowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Według Centrum była ona skomplikowana ze względu na presję czasu oraz liczbę instytucji zaangażowanych w ewakuację.

 

- Jest przytomny, w pełnym kontakcie. Przewieziono go do szpitala zakaźnego w Warszawie - powiedział wówczas wiceszef szpitala MSWiA, który przyjął żonę dyplomaty.

Potwierdzono doniesienia Polsat News

Polsat News dowiedział się w niedzielę, że u dyplomaty potwierdzono zakażenie indyjskim wariantem koronawirusa. Doniesienia naszej stacji potwierdził prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 

O zakażeniu dyplomaty tym wariantem koronawirusa - w rozmowie z money.pl - powiedział też szef KPRM Michał Dworczyk. To pierwszy przypadek tej mutacji stwierdzony na terenie Polski.

 

ZOBACZ: Zmarła zakażona zakonnica; trwa badanie, czy to indyjska mutacja koronawirusa

 

Wciąż nie wiadomo, czy nie mają jej siostry zakonne z Katowic i Warszawy. Jedyna hospitalizowana z tej grupy zakonnica zmarła.

 

- Jeżeli tylko dostaniemy wyniki dotyczące możliwej mutacji indyjskiej, to od razu o tym poinformujemy - przekazał w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, odnosząc się do ich sytuacji.

Nie został szczegółowo zbadany

Wariant indyjski nie został dotąd szczegółowo zbadany i nie jest jasne, czy jest bardziej zaraźliwy lub odporny na szczepionki, lecz w Indiach, gdzie został wykryty po raz pierwszy, szerzy się w dużym tempie, powodując przeciążenie systemu opieki zdrowotnej. W reakcji na dramatyczną sytuację w Indiach wiele państw w Europie zamknęło granicę dla pasażerów z tego kraju.

grz/ac / Polsat News / money.pl / PAP / Dziennik Zachodni
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie