Papież: maj miesiącem modlitw o ustanie pandemii

Świat
Papież: maj miesiącem modlitw o ustanie pandemii
PAP/EPA/Riccardo Antimiani / POOL
W poniedziałek modlitwę w intencji zakażonych i chorych poprowadzi sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie

Papież Franciszek zachęcił w niedzielę wiernych do udziału w maratonie modlitw w maju w intencji zakończenia pandemii. Miesiąc modlitw w sanktuariach świata zainaugurował w sobotę podczas sugestywnej ceremonii w bazylice Świętego Piotra.

Zwracając się do wiernych przybyłych na plac Świętego Piotra na południową modlitwę Regina coeli, papież powiedział: "Weszliśmy w miesiąc maj, w którym pobożność ludowa wyraża na wiele sposobów oddanie Najświętszej Maryi Pannie. W tym roku będzie go charakteryzował maraton modlitewny w ważnych sanktuariach maryjnych po to, by błagać o ustanie pandemii".

 

- Wczoraj wieczorem przewodniczyłem pierwszemu etapowi w bazylice Świętego Piotra - przypomniał Franciszek. W poniedziałek modlitwę w intencji zakażonych i chorych poprowadzi sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie.

 

Modlitwa za Birmę

 

Papież odnotował następnie inicjatywę, która - jak wyznał - jest bliska jego sercu. Ogłosił, że Kościół w Birmie zachęca do modlitwy w intencji tego kraju.

 

- W tym miesiącu prosimy naszą Matkę Niebieską, by przemówiła do serc wszystkich odpowiedzialnych za Birmę, aby znaleźli odwagę do podążania drogą spotkania i pojednania - mówił Franciszek, nawiązując do kryzysu politycznego i tłumienia manifestacji w tym kraju.

 

ZOBACZ: Jasna Góra otrzymała szczególną misję od papieża Franciszka. Chodzi o pandemię

 

Nawiązał także do piątkowej beatyfikacji w Caracas w Wenezueli lekarza Jose Gregorio Hernandeza Cisnerosa (1864-1919). Podkreślił, że był on "pełen nauki i wiary".

 

- Potrafił rozpoznać w chorych oblicze Chrystusa i jak Dobry Samarytanin pomagał im z ewangeliczną miłością. Niech jego przykład pomoże nam troszczyć się o tych, którzy cierpią na ciele i na duchu - dodał papież.

 

Życzenia dla wiernych Kościołów wschodnich

 

Złożył życzenia obchodzącym Wielkanoc prawosławnym i wiernym katolickich Kościołów wschodnich oraz łacińskich. - Niech Zmartwychwstały Pan napełni ich światłem i pokojem i pocieszy wspólnoty żyjące w szczególnie trudnych sytuacjach - powiedział Franciszek.

 

ZOBACZ: Para prezydencka złożyła życzenia wielkanocne wiernym Kościołów wschodnich

 

Skierował też pozdrowienie dla włoskiego stowarzyszenia Meter, zwalczającego pedofilię i wszelkie wykorzystywanie dzieci. - Zachęcam do kontynuowania zaangażowanie na rzecz dzieci, ofiar przemocy i wyzysku - podkreślił. Na placu Świętego Piotra zgromadziło się na znacznie więcej osób niż w minionych tygodniach.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie