Największa flaga na świecie zawisła w Świnoujściu. "Nigdy nie będzie piękniejszej"

Polska
Największa flaga na świecie zawisła w Świnoujściu. "Nigdy nie będzie piękniejszej"
Polsat News
Największa na świecie flaga wisi na latarni w Świnoujściu

2 maja, czyli w Dzień Flagi, w Świnoujściu na tamtejszej latarni morskiej - jak co roku od wielu lat - zawisła największa flaga w kraju. Waży ponad 100 kilogramów i ma ponad 400 metrów długości.

To już 8. edycja tego rekordowego projektu. W ubiegłych latach szkoły czy instytucje dołączały do tej akcji, szyjąc flagę. W tym roku, w związku z pandemią, sytuacja była trudniejsza. Odpowiedzialność za uszycie flagi spoczęła na barkach dwóch krawcowych.

Nie będzie piękniejszej flagi

- Czekaliśmy na ten moment w olbrzymim napięciu, bo i najwyższa latarnia morska, i największa flaga, ale też wiatr od morza, który ciągle zmienia kierunek. Stąd nasza decyzja, by przyspieszyć wciąganie – powiedział Piotr Piwowarczyk z Lokalnej Organizacji Turystycznej w Świnoujściu.

 

ZOBACZ: Polska flaga była na powierzchni Księżyca wraz z Neilem Armstrongiem

 

Jednak to wciągnięcie flagi na masz było połączone z niecodziennym wydarzeniem: oficjalnym ustanawianiem rekordu największej flagi na świecie. – Nie ma i mamy nadzieję, że nigdy nie będzie piękniejszej flagi. Bo nie ma takiego pięknego masztu – mówi Piwowarczyk o największej na świcie ceglanej latarni morskiej.

 

WIDEO: Na latarnię morską w Świnoujściu wciągnięto największą flagę na świecie

  

 

Dodaje, że do tej pory "Grecy grali nam na nosie, twierdzili, że mamy rekord, ale nie mamy na niego dokumentu". – Więc teraz przyjechało Biuro Rekordów i zgodnie z procedurą dzisiaj tej formalności dopełniliśmy. Więc przypominam: najpiękniejsza Biało-czerwona jest tu, w Świnoujściu. A rekord należy do Polski – cieszy się Piwowarczyk.

Dumni z Biało-czerwonej

Flagę wciągała na latarnię 20-osobowa ekipa alpinistów. Miała zawisnąć punktualnie o godz. 11:50, ale z uwagi na warunki pogodowe zawisła już ok. 10. W związku z warunkami pogodowymi flaga jest ciągle pilnowana.

 

ZOBACZ: Usunął rosyjską flagę. "Dyplomatyczny incydent" podczas meczu o mistrzostwo świata

 

 

- Pierwszą biało-czerwoną flagę na latarni morskiej w Świnoujściu zawiesił polski latarnik w 1947 r. po przejęciu jej od sowieckiego garnizonu – powiedział Piwowarczyk. Jak dodał, "flaga miała wtedy odstraszać szabrowników i była znakiem obecności polskiej administracji morskiej na zachodnim wybrzeżu Bałtyku".

 

Latarnia morska w Świnoujściu jest najwyższą ceglaną latarnią morską na świecie. Zbudowana w 1857 r. ma wysokość 68 metrów stoi u wrót Odry. – Jesteśmy dumni z rekordu, ale chodzi o to, by wspólnie przeżywać święto Biało-czerwonej – podkreśla Piwowarczyk. Flaga widoczna jest z odległości nawet kilkunastu kilometrów.

pdb / Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie