IMGW z ostrzeżeniami dla prawie całego kraju. Śnieg, wiatr, burze i podtopienia

Polska
IMGW z ostrzeżeniami dla prawie całego kraju. Śnieg, wiatr, burze i podtopienia
Katya-guseva0 / Pixabay.com
Na Warmii i Podlasiu może spaść do 6 cm śniegu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę po południu alerty o silnym wietrze dla większości kraju. Synoptycy ostrzegają też przed intensywnymi opadami deszczu, burzami i śniegiem.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem wydane zostały dla wszystkich województw oprócz woj. zachodniopomorskiego i lubuskiego oraz zachodnich powiatów woj. pomorskiego i woj. wielkopolskiego. Jak przewidują meteorolodzy jeszcze w niedzielę na obszarze tym wystąpi silny wiatr, osiągający w porywach prędkość 80 km/h.

Opady deszczu do 50 mm

Synoptycy ostrzegają też przed intensywnymi opadami deszczu, którym będą miejscowo towarzyszyć burze. Alert pierwszego stopnia przed intensywnym deszczem będzie w niedzielę obowiązywał w województwie podlaskim, wschodnich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i lubuskiego, a także w zachodniej części woj. kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Prognozowane są tam opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Opady mogą osiągnąć miejscami 50 mm.

 

ZOBACZ: Karetka nie przejechała przez śnieg. Mimo pomocy strażaków pacjent zmarł

 

Jeszcze silniej padać będzie w województwie warmińsko-mazurskim, wschodniej części woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Meteorolodzy wydali dla tych obszarów ostrzeżenia drugiego stopnia. Prognozowana wysokość opadu wyniesie tam nawet do 60 mm.

 

Synoptycy ostrzegają też przed silnym deszczem z burzami w województwach mazowieckim, łódzkim i lubelskim oraz północnych powiatach woj. podkarpackiego. Według IMGW wystąpią na tych obszarach silne opady deszczu, którym towarzyszyć będą burze z porywami wiatru nawet do 90 km/h. Lokalnie grad.

Śnieg na Warmii i Podlasiu

IMGW wydano też alerty pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu w niemal całym woj. warmińsko-mazurskim oraz północnej części woj. podlaskiego. Należy spodziewać się tam w nocy opadów śniegu powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 2 cm do 6 cm.

 

Synoptycy wydali też ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia dla południowej części województw: dolnośląskiego i lubuskiego. W wyniku intensywnych opadów deszczu w rzekach na tym obszarze będą występowały dalsze wzrosty stanów w strefie wody wysokiej z przekroczeniem stanów alarmowych.

 

W innych regionach kraju, m.in. na Mazowszu, Podlasiu, Mazurach i na południu Wielkopolski, woda w rzekach może lokalnie przekroczyć stany ostrzegawcze.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie