Buda: nie wykluczamy dalszych korekt w Krajowym Planie Odbudowy

Polska
Buda: nie wykluczamy dalszych korekt w Krajowym Planie Odbudowy
Rząd nie wyklucza dalszych korekt Krajowego Planu Odbudowy po rozmowach z Komisją Europejską - oświadczył w piątek wiceminister funduszy Waldemar Buda

Rząd nie wyklucza dalszych korekt Krajowego Planu Odbudowy po rozmowach z Komisją Europejską - oświadczył w piątek wiceminister funduszy Waldemar Buda. Zapewnił jednocześnie, że warunki pożyczek w ramach KPO będą bardzo atrakcyjne.

Jak stwierdził na konferencji prasowej Buda, rząd ma w piątek przyjąć KPO, ale zostanie on formalnie przekazany Komisji Europejskiej za dwa tygodnie. W tym czasie, na skutek kontaktów z KE, nie wyklucza jeszcze "drobnych korekt" w Planie.

 

Buda podkreślał również, że ponieważ część dotacyjna KPO została już w całości zarezerwowana, to część wniosków samorządów o pieniądze trafiła do niezagospodarowanej do końca części pożyczkowej.

Oprocentowanie bliskie zeru

Zauważył jednocześnie, że konstrukcja jest taka, iż pożyczkobiorcą jest dany kraj członkowski UE, a jak zadysponuje te pieniądze na rzecz beneficjenta - to wynikać będzie z umów z konkretnymi beneficjentami.

 

- Rozważamy wariant, w którym pomimo tego, że na konkretne zadania będziemy korzystali z części pożyczkowej, to dla danego beneficjenta będzie to miało charakter częściowej dotacji - wyjaśnił Buda.

 

ZOBACZ: "Najgorszy sen opozycji się spełnia". Buda o spotkaniu liderów Zjednoczonej Prawicy

 

Wiceminister wyraził jednocześnie przekonanie, że warunki pożyczek będą atrakcyjne, a samorządy powinny być nimi usatysfakcjonowane. Wskazał na możliwość rozciągnięcia spłaty na 10 lat, a oprocentowanie powinno być bliskie zeru.

 

Buda zastrzegł, że na warunki zaciągania zobowiązań pożyczkowych trzeba jeszcze poczekać, bo dopiero gdy państwa członkowskie ratyfikują odpowiednie regulacje, KE będzie mogła ustalić warunki zaciągania zobowiązań na rynku. To z kolei przełoży się na warunki pożyczek dla państw - wskazał wiceminister.

"Mieliśmy okazję dyskutować"

- Dzisiaj na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego byli przedstawiciele zrzeszeń organizacji przedsiębiorców i NGO-sów. Zabierali głos i odnieśliśmy się do nich i (...) dyskutowaliśmy na temat ich uwag - powiedział Buda.

 

- Mieliśmy okazję z tymi środowiskami przedyskutować końcowy kształt Krajowego Planu Odbudowy - dodał.

 

Buda zwrócił jednocześnie uwagę, że nie jest stałą praktyką negocjowanie ostatecznego dokumentu  z poszczególnymi środowiskami.

 

W piątek odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, na którym omówiono Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy.

 

ZOBACZ: Kaleta: Solidarna Polska zagłosuje przeciw zwiększeniu zasobów własnych UE

 

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) jest podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy. Taki dokument musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 miliardów euro. Na tę kwotę składa się 23,9 miliarda euro dotacji i 34,2 miliarda euro pożyczek.

 

Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy, musi przygotować każde państwo członkowskie i przesłać do Komisji Europejskiej. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro. Na tę kwotę składa się 23,9 mld euro dotacji i 34,2 mld euro pożyczek.

dsk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie