UE bada przypadki zapalenia mięśnia sercowego u zaszczepionych preparatami Pfizera i Moderny

Świat
UE bada przypadki zapalenia mięśnia sercowego u zaszczepionych preparatami Pfizera i Moderny
PAP/EPA/ADI WEDA
Chodzi o 62 przypadki zapalenia mięśnia sercowego wśród ponad 5 mln zaszczepionych osób, głównie po drugiej dawce preparatu i u mężczyzn poniżej 30. roku życia

Eksperci Europejskiej Agencji Leków (EMA) badają przypadki zapalenia mięśnia sercowego, które wystąpiły u osób zaszczepionych przeciw Covid-19 preparatami firm Pfizer/BioNTech i Moderna - podała EMA w odpowiedzi na zapytanie dpa. "Obecnie nic nie wskazuje na związek tych przypadków ze szczepionką" - podkreślono.

Jak dodał europejski regulator, częstsze występowanie zapalenia mięśnia sercowego stwierdzono z kolei w związku z samą chorobą Covid-19. Agencja nie podała, ile przypadków zapalenia mięśnia sercowego objęła swoim badaniem.

 

Według informacji przekazanej dpa przez EMA, stwierdzone przypadki zarejestrowano u osób zaszczepionych preparatami stworzonymi w oparciu o technologię mRNA. Wśród szczepionek dopuszczonych dotąd do użytku w Unii Europejskiej są to preparaty Moderny oraz Pfizer/BionNTech.

 

62 przypadki zapalenia mięśnia sercowego

 

W ostatnim czasie ministerstwo zdrowia Izraela, gdzie korzysta się niemal wyłącznie ze szczepionki Pfizer/BionTech, poinformowało, że przeanalizuje niewielką liczbę przypadków zapalenia mięśnia sercowego u osób szczepionych tym preparatem. Podkreślono, że nie jest jasne, czy liczba przypadków jest powyżej normy i czy ma związek ze szczepieniem.

 

ZOBACZ: Szczepienia bez rejestracji. Premier: ruszamy w Polskę

 

Chodzi o 62 przypadki zapalenia mięśnia sercowego wśród ponad 5 mln zaszczepionych osób, głównie po drugiej dawce preparatu i u mężczyzn poniżej 30. roku życia. Jak pisze dpa, dwie osoby - kobieta i mężczyzna - zmarły.

 

Kardiolog z Monachijskiej Kliniki Schwabing Bernhard Nagel wyjaśnił agencji DPA, że zapalenie mięśnia sercowego występuje zazwyczaj u mężczyzn poniżej 50. roku życia. - Moim zdaniem jest mało prawdopodobne, że szczepionka mRNA ma związek z tym schorzeniem. Ponadto ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest większe i stwarza większe zagrożenie w przypadku zachorowania na Covid-19 - powiedział. Jak dodał, w większości przypadków zapalenie mięśnia sercowego da się powodzeniem wyleczyć lekami.

emi/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie