Sekretarz stanu odwiedzi Ukrainę. "Waszyngton stoi u boku tego kraju"

Świat
Sekretarz stanu odwiedzi Ukrainę. "Waszyngton stoi u boku tego kraju"
PAP/EPA/MELINA MARA / POOL
Na zdjęciu Anthony Blinken.

Sekretarz stanu Antony Blinken uda się w maju na Ukrainę, by zapewnić Kijów o "niewzruszonym poparciu" USA dla tego kraju, po manifestacji siły Rosji, która niedawno rozlokowała przy ukraińskiej granicy ponad 100 tys. żołnierzy - poinformował w piątek Departament Stanu.

Blinken będzie przebywał na Ukrainie 5 i 6 maja, a jego podróż ma być sygnałem dla tamtejszych władz, że amerykańska administracja wspiera Kijów w dążeniu do zachowania "suwerenności i terytorialnej integralności" kraju - powiedział rzecznik resortu dyplomacji Ned Price.

 

We wtorek, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji, CNN podał, że prezydent USA Joe Biden wyśle Blinkena na Ukrainę jeszcze przed szczytem, na którym on sam ma się spotkać z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem.

 

ZOBACZ: USA. Pierwsze przemówienie prezydenta Bidena w Kongresie. Podał warunek współpracy z Rosją

 

Wizyta ma być "jasnym sygnałem, że Waszyngton stoi u boku tego kraju Europy Wschodniej i ceni go, jako sojusznika" - skomentowała stacja CNN.

 

Niektórych polityków na Ukrainie martwi perspektywa szczytu Biden-Putin i liczą oni na to, że prezydent USA spotka się z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim jeszcze przed podjęciem rozmów z prezydentem Rosji.

 

"Bardzo dobre posunięcie"

 

Były ambasador USA w Warszawie Daniel Fried powiedział w wywiadzie dla CNN, że wysłanie najwyższego rangą amerykańskiego dyplomaty do Kijowa to "bardzo dobre posunięcie".

 

ZOBACZ: Ukraina. Władze Kijowa opublikowały mapę miejskich schronów

 

Gdyby doszło do szczytu Biden-Putin, to miałby on miejsce po spotkaniu amerykańskiego prezydenta z przywódcami G7 i przedstawicielami NATO.

 

Biden zaproponował Putinowi spotkanie poza granicami USA i Rosji, aby - jak podał Biały Dom - "omówić pełen zakres problemów, przed którymi stoją Stany Zjednoczone i Federacja Rosyjska".

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie