Ambasada USA w Rosji ogranicza działalność. Będzie podobnie jak w czasach Zimnej Wojny

Świat
Ambasada USA w Rosji ogranicza działalność. Będzie podobnie jak w czasach Zimnej Wojny
pars / PD / Commons
Ambasada USA w Moskwie działa w ograniczonym zakresie

Ambasada USA w Moskwie podała w piątek, że od 12 maja przestanie rozpatrywać wnioski o wizy oprócz wiz dyplomatycznych, co jest związane z redukcją - na żądanie władz Rosji - liczby pracowników konsulatu USA. Będzie ona zmniejszona aż o 75 proc.

W oficjalnym komunikacie placówka wyraziła ubolewanie z powodu "działań władz rosyjskich, które zmusiły ją do zredukowania liczby pracowników konsularnych o 75 procent".

Ambasada USA: problemy z realizowaniem usług obywateli

Teraz możliwe są także problemy z realizowaniem usług dla obywateli USA, np. z wydawaniem nowych paszportów czy świadectw urodzenia, i innych usług notarialnych - poinformowała placówka.

 

ZOBACZ: Usunął rosyjską flagę. "Dyplomatyczny incydent" podczas meczu o mistrzostwo świata

 

21 kwietnia Rosja uznała za osoby niepożądane 10 pracowników ambasady USA. Zabroniła także zatrudniania stronie amerykańskiej obywateli Rosji do prac administracyjnych i technicznych. Według niezależnego portalu Meduza w placówkach dyplomatycznych USA w Rosji pracuje około 450 osób. Ilu wśród nich jest obywateli Rosji - oficjalnie nie wiadomo, ale może być to kilkadziesiąt osób.

 

Takie ograniczenia ambasada wprowadzała już w 1986 roku, a więc za czasów ZSRR. Ówczesny ambasador USA Arthur Hartman osobiście prowadził auto, dojeżdżając do pracy, a jego małżonka na bankietach sama musiała serwować gościom poczęstunek. W takim trybie amerykańska placówka działała do 1988 roku.

Rosja poleca swoich pracowników

Ambasady USA za granicą powszechnie zatrudniają do prac administracyjno-technicznych obywateli miejscowych. Rosja nie korzysta z tej praktyki i prace pomocnicze wykonują albo przysłani z kraju specjaliści, albo członkowie rodzin dyplomatów.

 

ZOBACZ: Rosyjski dyplomata wydalony z Ukrainy. Po zatrzymaniu przedstawiciela Kijowa w Petersburgu

 

Jednocześnie przy MSZ Rosji działa specjalna struktura, która pomaga ambasadom obcych państw i organizacjom zagranicznym w zatrudnianiu obywateli rosyjskich. Instytucja ta, o nazwie Interkadry GławUpDK, w informacji o swojej działalności podaje, że współpracuje z ponad 90 zagranicznymi przedstawicielstwami w Rosji. Są wśród nich ambasady Francji, Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii. Ambasada USA nie korzystała z tych usług.

pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie