Zamknięte domy zakonne w Warszawie i Katowicach. Podejrzenie indyjskiego wariantu COVID-19

Polska
Zamknięte domy zakonne w Warszawie i Katowicach. Podejrzenie indyjskiego wariantu COVID-19
Polsat News
Śląski Sanepid podejrzewa, że zakonnice ze zgromadzenia Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach mogą być zarażone indyjskim wariantem koronawirusa.

"Wydarzenia" dowiedziały się, że zamknięty został klasztor w Warszawie. Przebywa w nim pacjentka "zero", od której zakaziła się inna zakonnica - ze Śląska. Dom zgromadzenia Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach jest z kolei zamknięty do 9 maja. Choruje 17 sióstr i 10 bezdomnych, którym misjonarki pomagały. Sanepid podejrzewa, że mogą mieć wariant koronawirusa z Indii.

Śląski Sanepid podejrzewa, że zakonnice ze zgromadzenia Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach mogą być zarażone indyjskim wariantem koronawirusa. Do zakażenia miało dojść po kontakcie z osobą, która przyleciała z Indii.

 

Chora zakonnica wróciła z Indii

 

- W związku z tym, że w trakcie wywiadu epidemiologicznego okazało się, że jedna z sióstr mogła mieć kontakt z osobą, która przybyła z Indii, sanepid powziął podejrzenie, że jest to odmiana indyjska wirusa - powiedziała "Wydarzeniom" Alina Kucharzewska ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

 

ZOBACZ: Konopie indyjskie chronią przed koronawirusem? Trwają badania

 

Zakonnice z Katowic od 40 lat opiekują się bezdomnymi na Osiedlu Paderewskiego, gdzie prowadzą jadłodajnię dla ubogich. Ich dom jest objęty kwarantanna do 9 maja. Zgromadzenia pilnuje policja. Jest w nim 17 sióstr i dziesięcioro bezdomnych. Wszyscy są zakażeni koronawirusem, jedna z misjonarek trafiła do szpitala.

 

Od wszystkich chorych pobrane zostały próbki do badania.

 

WIDEO - Sanepid objął kwarantanna dwa domy zakonne - dowiedziały się "Wydarzenia". Podejrzenie wirusa z Indii

  

 

Kwarantanna w klasztorze w Warszawie

 

Jak ustaliły "Wydarzenia" kwarantanną objęto także dom zakonny w Warszawie. Przebywa tam zakonnica, która wróciła z Indii i jest zakażona. Od niej mieli zakazić się chorzy z Katowic. Także w stolicy siostry pomagają bezdomnym.

 

Sanepid próbuje teraz ustalić z którymi z bezdomnych zakażone misjonarki miały kontakt.

 

ZOBACZ: Indyjscy lekarze apelują o utajnienie liczby zakażonych koronawirusem

 

Próbę identyfikacji takich osób potwierdził "Wydarzeniom" Grzegorz Hudzik, śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.

 

-  Tutaj ryzyko transmisji jest znikome, dlatego że serwowanie posiłków odbywało się zarówno w ochronie ust i nosa jaki w rękawiczkach. Pobrane od sióstr i bezdomnych próbki są badane.

 

Jaki wariant koronawirusa mają zakażeni okaże się na początku przyszłego tygodnia.

 

Monika Zalewska/hlk/ sgo / Polsat News / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie