Indyjscy lekarze apelują o utajnienie liczby zakażonych koronawirusem

Świat
Indyjscy lekarze apelują o utajnienie liczby zakażonych koronawirusem
EPA/RAJAT GUPTA
Lekarze uważają, że przekazywanie społeczeństwu informacji o zakażonych wywoła panikę

Indyjskie Stowarzyszenie Medyczne (IMA) wystosowało apel do rządu Indii o niepublikowanie dziennych danych o liczbie zakażonych nowym koronawirusem. Zdaniem stowarzyszenia skupiającego ponad 300 tys. lekarzy, takie informacje mogą wywołać panikę w społeczeństwie.

"Apelujemy do rządu o utajnienie danych o epidemii i powzięcie odpowiednich kroków z kliniczną precyzją" - napisały w oświadczeniu władze IMA. "Dzielenie się codziennie danymi ze społeczeństwem, które nie ma pojęcia, czego się od niego oczekuje, wywołało panikę" - czytamy w oświadczeniu.

 

Prezydent IMA, dr Rajan Sharma, tłumaczy w czwartkowym wydaniu dzienniku „Hindustan Times”, że ludzie wykupują i gromadzą maski oraz środki dezynfekujące do rąk z powodu codziennego otrzymywania danych. - Próbujemy uspokoić ich zszargane nerwy - podkreśla szef organizacji założonej w Indiach w 1928 roku.

 

Przeciwnego zdania są eksperci zajmujący się zdrowiem publicznym i inni lekarze. „W czasach określanych "wiekiem informacji" nieujawnianie informacji jest bezcelowe. Zamiast tego dzielenie się poprawną informacją uczyni ludzi świadomymi (zagrożenia - red.) - przekazał "Hindustan Times" dr Jugal Kishore, szef departamentu medycyny społecznej w delhijskim szpitalu publicznym Safdarjung.

 

ZOBACZ: "Wszystko o koronawirusie". Piątek, 20:30, Polsat News

 

- Kiedy informacja o pierwszym przypadku (zakażenia nowym koronawirusem - red.) z dzielnicy Mayur Vihar została upubliczniona, dostaliśmy wiele telefonów od ludzi, którzy podejrzewali, że mieli kontakt z pacjentem. Informacja pomogła nam w poszukiwaniach (potencjalnie zarażonych osób - red.) - powiedział dziennikowi anonimowo delhijski urzędnik.

 

W 2002 roku podczas epidemii wirusa SARS w Chinach, rząd tego kraju ukrył przed społeczeństwem informację o jego istnieniu. Chińskie media nie mogły publikować żadnych informacji na temat ostrego zapalenia płuc i zgonów. Wirus został zawleczony m.in. do Pekinu, ponieważ tamtejsi lekarze nie wiedzieli na co choruje pacjent, który przyjechał z prowincji Guangdong, epicentrum SARS. Chiny poinformowały o epidemii SARS Światową Organizację Zdrowia (WHO) dopiero ok. trzy miesiące po jej wykryciu. W przypadku nowego koronawirusa władze ChRL wyciągnęły wnioski z poprzedniej epidemii i znacznie szybciej poinformowały społeczeństwo o niebezpieczeństwie.

emi/zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie