Premier: Banaś przyczynił się do walki z mafiami VAT-owskimi; ma szlachetny życiorys

Polska
Premier: Banaś przyczynił się do walki z mafiami VAT-owskimi; ma szlachetny życiorys
Polsat News
Szef NIK Marian Banaś

- Pracowałem z Marianem Banasiem w Ministerstwie Finansów i on, jako ówczesny minister finansów, przyczynił się do twardej, skutecznej walki z mafiami VAT-owskimi - mówił w "Gościu Wydarzeń" premier Mateusz Morawiecki, pytany o środowe wypowiedzi szefa NIK. - Znam też jego życiorys z lat 80., z lat walki z komuną, to bardzo szlachetny życiorys - podsumował szef rządu.

- Służby wykonują swoje zadania. Poszczególne instytucje mają swoje procedury, dajmy im wykonywać te zadania zgodnie z ich najlepszą pozyskaną wiedzą i zaczekajmy na rezultat pracy służb, w tym przypadku prowadzonych na zlecenie prokuratury - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

 

ZOBACZ: Premier: szansa na zaszczepienie wszystkich chętnych nawet w lipcu

 

Jak mówił, "nikt w państwie nie może być traktowany w sposób szczególny". - Państwo, które mu budujemy, ma być silne dla silnych i dla tych, którzy mają pozycje, a wyrozumiałe dla słabszych - nie tak jak sędzia, który nałożył karę grzywny na kogoś, kto dokonał zupełnie nieznaczącej rzeczy, typu kradzież batonika ze sklepu - pewien starszy człowiek wziął czy ukradł batonik i dostał od razu karę. Natomiast sędzia, który popełnił jakieś przestępstwo, żadnej kary nie otrzymał - porównywał szef rządu. 

 

- Nie ma lepszych od innych, każdy musi być sprawdzany przez służby - dodał.

 

Morawiecki mówił, że pracował z Banasiem w Ministerstwie Finansów i przyznał, że "jako ówczesny minister finansów, przyczynił się do twardej, skutecznej walki z mafiami VAT-owskimi".  - Znam też jego życiorys z lat 80., z lat walki z komuną, to bardzo szlachetny życiorys - podsumował.

 

WIDEO: Premier w programie "Gość Wydarzeń"

  

Piotr Witwicki zwrócił uwagę na środową wypowiedź Banasia, z której wynika, że teraz jest gorzej niż było kiedyś. - Dajmy służbom działać według ich najlepszej wiedzy, procedur. Jestem przekonany, że profesjonalne służby dobrze wykonają swoje zadanie - podkreślił. 

 

Banaś o działaniach CBA

 

W środę funkcjonariusze CBA przeszukali mieszkanie syna Mariana Banasia. Szef NIK skrytykował działania służb w czasie konferencji prasowej. - Działania CBA wobec mojego syna nie mogą być rozpatrywane bez kontekstu, jakim jest opublikowanie przez media wyników kontroli dotyczących organizacji wyborów korespondencyjnych w 2020 r. – oświadczył Banaś.

 

- To w czystej postaci państwo policyjne, w którym rządzą służby, a nie premier, prezydent czy parlament – ocenił. 

 

- Do końca mojej kadencji będę bronił niezależności NIK – zadeklarował. 

msl/Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie