Decyzje w sprawie obostrzeń. Konferencja premiera i ministra zdrowia

Polska
Decyzje w sprawie obostrzeń. Konferencja premiera i ministra zdrowia
Polsat News
Premier Mateusz Morawiecki

- Zapewne najgorsze, jeżeli chodzi o zakażenia, za nami - mówił na konferencji premier Mateusz Morawiecki. - Z dużym prawdopodobieństwem trzecia fala się przełamała. Te dane pozwalają na decyzje dotyczące odmrażania gospodarki - dodał. Poinformował, że 4 maja nastąpi otwarcie galerii handlowych, sklepów budowlanych i meblowych, a od 15 maja otwarte będą ogródki restauracyjne na świeżym powietrzu.

Premier przekazał, że od 4 maja uczniowie z klas I-III wrócą do szkół, od 29 maja uczniowie wszystkich klas będą uczyć się stacjonarnie. Ponadto od 8 maja otwarte zostaną hotele w reżimie sanitarnym.

 

Jak dodał Morawiecki, od 15 maja ruszą ogródki na świeżym powietrzu w restauracjach i kawiarniach. Od 4 maja w reżimie sanitarnym mają zostać otwarte galerie sztuki i muzea.

 

Od 29 maja rząd otwiera restauracje. Maksymalne obłożenie ma wynosić 50 proc. lokalu. Będzie też możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii z limitem do 50 osób. Tego samego dnia otwarte zostaną kina i teatry z maksymalnym obłożeniem 50 proc. placówki.

 

 

"Ostrożny optymizm"

 

Szef rządu podczas środowej konferencji prasowej dotyczącej sytuacji epidemicznej wskazał, że dane dotyczące zakażeń "pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki".

 

ZOBACZ: Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19

 

- To są dane, które dają pewne podstawy do takiego ostrożnego optymizmu. Zapewne najgorsze jeśli chodzi o zakażenia za nami - mówił.

 

Zaznaczył, że cały czas w szpitalach przebywa ok. 25 tys. osób chorych na Covid, z czego ponad 3 tys. osób "walczy o życie na łóżkach respiratorowych".

 

- To jest cały czas bardzo groźna choroba i dlatego bardzo wiele danych, które do nas spływają, analizujemy z każdego możliwego punktu widzenia. Zakażenia to jedno, ale te największe tragedie, które dotykają ludzi, rodziny czyli zgony naszych bliskich, to jest ten aspekt, na który musimy kłaść największy nacisk, i na to kładziemy największy nacisk - zapewnił.

 

Jak dodał, dalszy harmonogram działań ws. epidemii będzie uzależniony od "dynamiki w podstawowych kryteriach". 

 

- Ostatnie dni pokazały, że idziemy w kierunku lepszym, że ta trzecia fala prawdopodobnie, z wysokim prawdopodobieństwem przełamała się - powiedział premier.

 

Szef rządu zaznaczył, że zabezpieczone są łóżka szpitalne "w liczbie cały czas znacznie przewyższającej liczbę osób chorujących".

 

"Cierpliwość i pokora"

 

Mateusz Morawiecki podkreślił zarazem, że do "wyczekiwanego z dawna odmrażania musimy podejść z cierpliwością i z pokorą" i przedstawiana w środę sekwencja odmrażania gospodarki jest uzależniona od konkretnych kryteriów.

 

- Wiemy, że wirus nie zniknie z dnia na dzień, że mamy do czynienia z bardzo groźną i nieliniowo zachowującą się epidemią i w związku z tym musimy zachować pewną elastyczność reagowania w sytuacji, gdyby się pogorszyła liczba zakażeń i musielibyśmy wracać do pewnych obostrzeń - mówił.

 

W jego opinii, "idziemy w kierunku jak najszybszego szczepienia". - To jest ta nadzieja, która na najbliższe miesiące musi wypełnić nasze działania w obszarze epidemii, w obszarze pandemii koronawirusa - dodał premier, zachęcając do szczepień.

 

Ponadto premier zapewnił, że zależy mu na tym, by gospodarka "jak najszybciej wracała na tory normalności".

 

"Najniższe w Europie bezrobocie"

 

- Mamy najniższe w Europie bezrobocie. Ochroniliśmy miejsca pracy. Ta ochrona była bardzo kosztowna, bo z budżetu państwa polskiego przeznaczyliśmy na to około 200 miliardów złotych - powiedział premier Morawiecki.

 

Jak dodał, "chcemy, żeby gospodarka wracała na normalne tory w sposób naturalny, zwłaszcza te najbardziej poturbowane sektory gospodarcze, żeby mogły z powrotem oddychać pełną piersią".

 

ZOBACZ: Otwarcie gastronomii i hoteli. Zobacz harmonogram

 

Szef rządu podkreślił, że kalendarz luzowania obostrzeń jest związany z kalendarzem szczepień.

 

- Powrót do normalności w zasadniczym stopniu zależy dzisiaj od tempa szczepień. To również fakt, że mamy w maju otrzymać 10 mln dawek szczepionki, powoduje, że mogliśmy zaproponować właśnie taką, a nie inną sekwencję luzowania w poszczególnych sektorach gospodarki - mówił.

 

Jego zdaniem, "tylko uzyskując populacyjną odporność przeciwko COVID-19, tylko szczepiąc się powszechnie, będziemy mogli całkowicie zapomnieć o koronawirusie".

 

"Szczepienia populacyjne przynoszą sukcesy"

 

Premier podkreślał, że przykłady z Wielkiej Brytanii i USA pokazują, że szczepienia populacyjne przynoszą sukcesy. Jednocześnie przypomniał, że wciąż obowiązują zasady utrzymania dystansu społecznego, noszenie maseczek i zalecenie dezynfekowania rąk. Zachęcał również do wietrzenia pomieszczeń.

 

- Cieszę się też, że sam mogłem skorzystać według harmonogramu wieku przygotowanego przez zespół ds. narodowego programu szczepień, ze szczepionki AstraZeneca. Uważam, że warto się szczepić, naprawdę, jak tylko ktoś już może, to jak najszybciej - mówił Morawiecki.

 

ZOBACZ: Wrócą wesela i komunie. Imprezy okolicznościowe w reżimie sanitarnym

 

- Liczę, że odpowiedzialność połączona z narodowym programem szczepień doprowadzi do tego, że za 2 tygodnie i potem 4 tygodnie będziemy mieli kolejne dobre wiadomości - dodał.

 

Podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, Morawiecki zapowiedział, że "15 maja będą mogły wznowić działalność restauracje i kawiarnie - na razie tylko w ogródkach na świeżym powietrzu".

 

- Ponadto dzieci z klas IV-VIII i uczniowie szkół średnich będą mogły wrócić do szkół w trybie hybrydowym właśnie też z tą datą 15 maja. Można będzie również organizować imprezy okolicznościowe, takie jak wesela i komunie na zewnątrz z limitem do 25 osób - poinformował.

 

Dodał, że od "29 maja uczniowie wszystkich klas wrócą do szkoły w trybie stacjonarnym". - Usługi gastronomiczne będzie można świadczyć również wewnątrz lokali gastronomicznych w reżimie sanitarnym. Planujemy również zwiększenie limitu uczestników imprez okolicznościowych wówczas do 50, a także otwarcie siłowni i klubów fitness - powiedział premier. 

 

Sport na powietrzu i w zamkniętych obiektach

 

- Od 1 maja umożliwimy część aktywności sportowych na świeżym powietrzu, ale także z w zamkniętych obiektach sportowych i na basenach. Tuż po majówce – od 4 maja – do działalności w reżimie sanitarnym powrócą galerie handlowe, sklepy budowlane meblowe – mówił we wtorek Morawiecki przedstawiając plan odmrażania gospodarki, które ma następować w maju.

 

 

Poinformował, że do nauki w szkołach w trybie stacjonarnym wrócą po przerwie majowej dzieci z klas I-III, a 15 maja uczniowie z klas IV-VIII i uczniowie szkół średnich będą mogli wrócić do szkół w trybie hybrydowym.

 

8 maja będą mogły wznowić działalność hotele, a 15 maja – restauracje i kawiarnie, "na razie tylko w ogródkach na świeżym powietrzu" – zastrzegł premier. Zapowiedział też, otwarcie galerii sztuki i muzeów.

 

Luzowanie co dwa tygodnie

 

- Największe luzowania obostrzeń będą się pojawiały w odstępie dwutygodniowym; takie dwutygodniowe tempo jest to potrzebne, by obserwować efekty wprowadzanych regulacji - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

- Mówię tu o tym, co zadzieje się w najbliższy weekend, co zadzieje się w okolicach 15 (maja), czyli połowy miesiąca i potem, co zdarzy się na koniec miesiąca, czyli kolejne kroki, które przedstawiamy w harmonogramie - powiedział Niedzielski.

 

Podkreślił, że "to dwutygodniowe tempo jest nam potrzebne po to, by obserwować efekty wprowadzanego luzowania".

 

- Tak jak powiedział pan premier, musimy te kroki wykonywać bardzo ostrożnie i cały czas wnikliwie obserwować skutki wprowadzanych regulacji luzujących - zaznaczył minister zdrowia.

 

- Jeżeli będziemy widzieli niebezpieczne sygnały, ale z drugiej strony też - jeśli będziemy widzieli, że tendencja do spadku się utrzymuje, to być może będziemy też podejmowali decyzje, które bądź są odważniejsze, bądź bardziej konserwatywne - zaznaczył Niedzielski.

 

Podkreślił jednocześnie, że przedstawiony w środę harmonogram jest "bazowy, obowiązujący czy proponowany na cały maj". 

 

Przywrócona nauka w szkołach

 

Niedzielski przekazał w środę na konferencji prasowej, że od 4 maja przywrócona zostanie nauka w szkołach podstawowych w klasach I-III.

 

- Chcemy, żeby od 4 maja wszystkie klasy I-III wróciły do nauki stacjonarnej. Żeby ta edukacja już w całym kraju odbywała się w trybie standardowym. I tutaj będziemy bardzo uważnie monitorować sytuację w szkołach - powiedział minister.

 

 

Jak dodał, trzeba wprowadzić takie rozwiązania - konsultowane z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarkiem - które nakażą wręcz na każdej przerwie, ale też w ciągu weekendu wietrzenie sal i przeprowadzanie dezynfekcji. - Po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo nauki, bezpieczeństwo zdrowotne nauczycieli i uczniów - powiedział Niedzielski. 

 

Otwarcie galerii handlowych

 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę na konferencji prasowej, że od 4 maja nastąpi otwarcie galerii handlowych, sklepów budowlanych i meblowych.

 

Minister zdrowia wyjaśnił później na tej samej konferencji prasowej, że otwarcie to nastąpi w limicie, który obowiązywał przed ostatnimi obostrzeniami, czyli jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

 

Niedzielski poinformował, że ten sam limit będzie stosowany w kościołach, miejscach kultu religijnego, a także w instytucjach kultury.

 

- Przed kolejnym weekendem, czyli 8 maja, zdecydowaliśmy się otworzyć hotele, które będą funkcjonały w regule obłożenia 50 proc. - powiedział. Podkreślił, że znajdujące się na terenie hoteli strefy restauracyjne oraz wellness i spa będą cały czas zamknięte.

 

- Zdecydowaliśmy się, by proces luzowania przebiegał w ujęciu ogólnopolskim, bez regionalizacji. To wynika przede wszystkim z tego faktu, że o ile w szczycie pandemii mieliśmy do czynienia z dość dużym zróżnicowaniem liczby zachorowań w poszczególnych województwach, to w ostatnim czasie nastąpiło zmniejszenie tego zróżnicowania - powiedział szef MZ.

 

Dodał, że poszczególne regiony, jeśli chodzi o średnią liczbę zakażeń na 100 tys. mieszkańców, zbliżyły się do siebie.

 

- W tej chwili ta rozpiętość wygląda w ten sposób, że w regionie, który cały czas jest najbardziej dotkniętym epidemią, czyli na Śląsku, ten wskaźnik zachorowań jest już praktycznie poniżej 30. A w regionie, który jest na drugim biegunie - w woj. podlaskim - mamy powyżej 10, więc ta relacja zróżnicowania jest niecałe 3 do 1. Wcześniej to zróżnicowanie było większe - podkreślił.

 

"Wyznacznik stabilności"

 

Szef MZ pytany o to, jaki musi być wskaźnik zachorowań na 100 tys. mieszkańców, aby dalsze restrykcje były zdejmowane, odparł, że plan, który został zaprezentowany w środę opiera się na prognozie zachorowań i spadku zakażeń.

 

- Plan, który zaprezentowaliśmy jest przede wszystkim kompleksowy, też oparty na prognozie zachorowań, którą mamy i która jest oparta na fundamentalnym założeniu, że to tempo, które obserwujemy i tempo spadku zakażeń jest bardzo wysokie, będzie się oczywiście ono utrzymywało i stopniowo wygaszało tak, żebyśmy w połowie maja mieli liczbę zachorowań poniżej pięciu tysięcy dziennie. To jest pewnego rodzaju wyznacznik stabilności tego planu - mówił Niedzielski.

 

 

Szef resortu zdrowia podkreślił, że plan ma pewne rezerwy "tolerancji", co oznacza, że nie będzie on zmieniany, jeśli nastąpią drobne różnice rzędu kilku zakażeń dziennie. Jednocześnie Niedzielski dodał, że proces luzowania zakażeń jest także uzależniony od funkcjonowania infrastruktury szpitalnej. W tym kontekście wspomniał, że prawie 26 tys. osób jest hospitalizowanych, co stanowi o 3 tys. więcej niż w szczycie drugiej fali.

 

Kiedy kolejny krok zmniejszania obostrzeń?

 

- Otwieramy gastronomię już wewnątrz lokali, z obłożeniem 50 proc. i zachowaniem odpowiednich dystansów między stolikami, z limitem osób na stolik i reżimem sanitarnym, tak jak to zresztą wcześniej funkcjonowało, gdy te lokale mogły działać - tłumaczył Niedzielski zasady mające obowiązywać od 29 maja.

 

- Imprezy okolicznościowe będą już też mogły być realizowane wewnątrz z limitem do 50 osób, ale ze wszystkimi tymi zasadami reżimu sanitarnego - wyliczał.

 

Otwarte od 29 maja będą też kina i teatry z obłożeniem do 50 proc.

 

- Również pod koniec maja otworzymy kryte obiekty sportowe - w tym baseny - tym razem dla wszystkich, również z obłożeniem 50 proc. To jest ten czas, gdy będziemy chcieli otworzyć również siłownie, kluby fitness, solaria, z limitem, który funkcjonuje już teraz, dla takich większych przestrzeni - powiedział minister. Według informacji na stronie gov.pl limit to jedna osoba na 15 m kw.

 

- Wreszcie mamy nadzieję, że 29 maja powróci stacjonarnie cała edukacja szkół podstawowych i średnich - mówił Niedzielski podczas konferencji prasowej.

 

Uroczystości kościelne

 

- Zwiększamy liczbę osób, które mogą uczestniczyć w tych uroczystościach kościelnych, bo limit osób przypadających na metr kwadratowy został zmniejszony; bo mamy teraz 1 osobę na 15 metrów kwadratowych, wcześniej ten standard to była 1 osoba na 20 metrów kwadratowych - odpowiedział Niedzielski.

 

Dodał, że od strony organizowania uroczystości, to od połowy maja mamy możliwość "dopuszczenia organizacji takiego przyjęcia na dworze, czyli w ramach ogródka i tutaj limit jest określony do 25 osób".

 

Wyjaśni, że "pierwsze komunie, które planowane są w dniach 8 i 9 maja muszą się liczyć z tym, że będzie to tylko uroczystość kościelna, a nie uroczystość organizowana zgodnie nowym harmonogramem".

 

- Jeśli chodzi o jakieś bardziej szczegółowe zasady dotyczące reżimu sanitarnego, to oczywiście w miarę możliwości zalecamy noszenie maseczki, szczególnie w kościele, czyli w pomieszczeniu wewnętrznym, bo to jest zgodne z tymi regułami, które zaprezentowaliśmy - mówił minister.

 

- Prawdopodobnie w najbliższym czasie będziemy chcieli, jeżeli jest konieczność jakiejś zmiany, dopracować pewne takie szczegółowe, to przede wszystkim sanepid i GIS, reguły dotyczące zachowania się w celu zachowania reżimy sanitarnego - powiedział Niedzielski.

 

Zapowiedział, że będzie rozporządzeniem, które będzie mówiło o zasadach epidemicznych.

 

Kiedy zdejmiemy maseczki?

 

- 15 maja to też jest bardzo ważna data, ponieważ od tego terminu będziemy proponowali rozwiązanie, że na zewnątrz maseczki nie będą musiały być noszone, o ile oczywiście jest zapewniony dystans półtora metra, który jest wymagany - oświadczył szef resortu zdrowia na konferencji prasowej.

 

Podkreślił, że "w każdej sytuacji, która oznacza niemożność zachowania tego dystansu, maseczki nadal powinny być noszone, bo są podstawowym zabezpieczeniem".

 

WIDEO: Decyzje w sprawie obostrzeń. Konferencja premiera i ministra zdrowia

  

 

- Ponieważ dajemy możliwość funkcjonowania bez maseczek na zewnątrz, to otwieramy również gastronomię zewnętrzną; teatry, kina na świeżym powietrzu z obłożeniem 50 proc. - powiedział Niedzielski.

 

Ponadto - mówił - imprezy okolicznościowe jak wesela czy komunie będą mogły być organizowane w limicie do 25 osób. - Ale powtarzam, na świeżym powietrzu, tak by zabezpieczyć, czy w miarę bezpiecznie realizować te uroczystości - powiedział minister zdrowia. 

ms/msl/wka/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie