Wracają wesela i komunie. Imprezy okolicznościowe w reżimie sanitarnym

Polska
Wracają wesela i komunie. Imprezy okolicznościowe w reżimie sanitarnym
Pixabay.com/PhotoMIX-Company
Od 29 maja wróci możliwość organizacji imprez rodzinnych i okolicznościowych

Od 29 maja wróci możliwość organizacji imprez okolicznościowych i rodzinnych. W limicie do 50 osób odbywać będą mogły się m.in. wesela i komunie. Wcześniej od 15 maja w limicie 25 osób można będzie zorganizować imprezy rodzinne na zewnątrz.

- Dane dotyczące zakażeń pozwalają na decyzje dotyczące odmrażania gospodarki - poinformował na konferencji premier Mateusz Morawiecki. 

 

Zapowiedział, że od 29 maja wróci możliwość organizacji imprez rodzinnych i okolicznościowych przy zachowaniu reżimu sanitarnego oraz z maksymalną liczbą 50 gości. 

 

 

Wcześniej, od 15 maja wróci możliwość organizacji zorganizowania m.in. wesela i komunii na zewnątrz. Limit osób na takich przyjęciach to 25 osób. Przestrzegany ma być także reżim sanitarny, zachowanie dystansu przy stolikach oraz dezynfekcja. 

 

Uroczystości w kościołach 

 

Organizatorzy pierwszych komunii, które planowane są na 8 i 9 maja muszą się liczyć z tym, że będzie to tylko uroczystość kościelna, a nie uroczystość organizowana zgodnie nowym harmonogramem - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. 

 

- Zwiększamy liczbę osób, które mogą uczestniczyć w tych uroczystościach kościelnych, bo limit osób przypadających na metr kwadratowy został zmniejszony; bo mamy teraz 1 osobę na 15 metrów kwadratowych, wcześniej ten standard to była 1 osoba na 20 metrów kwadratowych - odpowiedział Niedzielski.

 

ZOBACZ: Kiedy zniesienie obowiązku noszenia maseczek? Padł termin

 

Dodał, że od strony organizowania uroczystości, to od połowy maja mamy możliwość "dopuszczenia organizacji takiego przyjęcia na dworze, czyli w ramach ogródka i tutaj limit jest określony do 25 osób". Wyjaśni, że "pierwsze komunie, które planowane są w dniach 8 i 9 maja muszą się liczyć z tym, że będzie to tylko uroczystość kościelna, a nie uroczystość organizowana zgodnie nowym harmonogramem".

 

- Jeśli chodzi o jakieś bardziej szczegółowe zasady dotyczące reżimu sanitarnego, to oczywiście w miarę możliwości zalecamy noszenie maseczki, szczególnie w kościele, czyli w pomieszczeniu wewnętrznym, bo to jest zgodne z tymi regułami, które zaprezentowaliśmy - mówił minister.

 

-Prawdopodobnie w najbliższym czasie będziemy chcieli, jeżeli jest konieczność jakiejś zmiany, dopracować pewne takie szczegółowe, to przede wszystkim sanepid i GIS, reguły dotyczące zachowania się w celu zachowania reżimy sanitarnego - powiedział Niedzielski. Zapowiedział, że będzie rozporządzeniem, które będzie mówiło o zasadach epidemicznych.

 

Zmiany od 29 maja 

 

Wraz z imprezami od 29 maja restauracje będą mogły przyjmować gości wewnątrz lokali, kina i teatry przyjmą widzów w 50 proc. pojemności sal, podobnie będzie w zamkniętych obiektach sportowych. 

 

ZOBACZ: Komunie i wesela. Minister podał pierwsze szczegóły

 

Siłownie i kluby fitness także przyjmą klientów w maksymalnie 50 proc. obłożeniu. Do szkół od 29 maja wrócą zajęcia stacjonarne dla wszystkich uczniów. 

 

WIDEO: Decyzje w sprawie obostrzeń. Konferencja premiera i ministra zdrowia

  

laf/Polsat News, Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie