Archeolodzy odkryli odcisk palca sprzed 5 tys. lat. Chcą wiedzieć więcej o "właścicielu"

Technologie
Archeolodzy odkryli odcisk palca sprzed 5 tys. lat. Chcą wiedzieć więcej o "właścicielu"
Jan Blatchford / University of Highlands and Islands Archeology Institute
Odcisk palca znaleziono na stanowisku Ness of Brodgar, fot. Jan Blatchford, University of Highlands and Islands

Odcisk palca sprzed pięciu tysięcy lat odkryli archeolodzy na odłamku ceramiki z neolitycznej osady w Szkocji. – Daje nam on osobistą łączność z ludźmi starożytnych Orkadów – przekonują badacze.

Około trzy tysiące lat przed narodzeniem Chrystusa na dzisiejszych Orkadach – wyspach na północ od wybrzeży Szkocji – znajdował się ważny ośrodek miejskiego życia. Jeden z pracujących tam garncarzy, tworząc naczynie ceramiczne, zostawił odcisk palca, który odnaleźli dziś naukowcy.

 

ZOBACZ: Sudan. Polacy odkryli najstarsze ślady człowieka we Wschodniej Saharze

 

Specjalizujący się w starożytnej ceramice Roy Towers dostrzegł odcisk, kiedy analizował odłamek glinianego naczynia. Badacze potwierdzili, że był to faktycznie ślad palca dopiero, kiedy stworzyli obraz metodą RTI. To technika nakładania na siebie fotografii przedmiotu oświetlonego pod różnymi kątami, dzięki czemu można wydobyć detale i stworzyć szczegółowy obraz.

Orkady: wielkie stanowisko neolityczne

Archeolodzy prowadzą szeroko zakrojone prace w rejonie Ness of Brodgar, która jest częścią obszaru Serce Neolitycznych Orkadów. Od 1999 roku ośrodek ten jest obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tam liczne obiekty kultu - budynki będące prawdopodobnie świątyniami i miejscami pochówku. Starożytne budynki na stanowisku Ness of Brodgar odkryte zostały w 2002 roku.

 

ZOBACZ: Sensacyjne odkrycie pod Olsztynem. Przeleżał w ziemi 600 lat

 

Badacze przypominają, że starożytne odciski palców nie są niczym niezwykłym na stanowiskach archeologicznych. Liczą na to, że ślady pozwolą określić wiek i płeć rzemieślnika. – Odciski palców nie posuną bardzo naszej pracy do przodu, ale dają nam wysoce osobistą, wzruszającą łączność z ludem neolitycznych Orkadów pięć tysięcy lat temu – powiedział, cytowany przez "Smithsonian Magazine", szef wykopalisk Nick Card.

pdb / Smithsonian Magazine / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie