Odkryte miasto w Egipcie większą sensacją niż się zdawało. Archeolożka wyjaśnia

Kultura
Odkryte miasto w Egipcie większą sensacją niż się zdawało. Archeolożka wyjaśnia
PAPA/EPA/KHALED ELFIQI
Starożytne miasto wywołało sensację wśród archeologów

Odkrycie miasta z epoki egipskiego Nowego Państwa, ogłoszone w pierwszej połowie kwietnia, jest większą sensacją niż pierwotnie mówiono. Zapełnia ono lukę w naszej wiedzy o Egipcie - a konkretnie o tym, jak żyli ludzie w tej epoce.

Królewska metropolia, Wschód Atonu lub Oślepiający Aten, "Zaginione Złote Miasto". Położona niedaleko egipskiej Doliny Królów osada sprzed niemal 3,5 tys. wywołuje sensację, odkąd w kwietniu zaczęły krążyć wieści na temat odkrytego w 2020 roku wykopaliska.

 

Jednak, jak tłumaczy Anna M. Kotarba-Morley na łamach "The Conversation", portalu popularyzującego naukę prowadzonego we współpracy przez liczne ośrodki badawcze, jego doniosłość wykracza poza typową okazję do znalezienia śladów życia codziennego. W pewien sposób rewolucjonizuje ono naszą świadomość starożytności na południowym brzegu Morza Śródziemnego.

Przypadkowe odkrycie stulecia

Przypadkowe odkrycie, ogłoszone przez sławnego egipskiego archeologa i byłego ministra ds. starożytności Zahi Hawassa, porównywane jest do tych największych. Dla Egiptu ma być podobne do odkrycia grobowca Tutanchamona w 1922 roku. Nazywane jest też egipskimi Pompejami.

 

ZOBACZ: Archeolodzy są w szoku. Odkryli dzieci pochowane w czaszkach… innych dzieci!

 

W dobrze zachowanych domach znaleziono narzędzia, przedmioty codziennego użytku, takie jak naczynia czy biżuterię, kuchnie, piekarnie czy cmentarze. Miasto składało się też z warsztatów, dzielnic przemysłowych, administracyjnych i mieszkalnych. Jak dotąd odkryto trzy pałace.

 

Największa atrakcją jest jednak sama "miejskość". Egipt nazywany był bowiem dotąd "cywilizacją bez miast". To, co o nim wiemy, pochodzi głównie z grobowców i świątyń, podczas gdy inne cywilizacje epoki brązu, takie jak Mezopotamia, słyną ze swoich wielkich miast.

 

Teraz jednak mamy odkrycie wielkiego miasta pochodzącego z czasów Amenhotepa III, z jednego z okresów największej prosperity w historii Egiptu. Dlatego, jak podkreśla archeolożka, miasto będzie miało niezwykłe znaczenie dla egiptologów i archeologów, którzy przez wieki zmagali się z próbami zrozumienia specyfiki miejskiego życia codziennego w Egipcie okresu faraonów.

Zrozumieć miasta starożytności

Wielkie miasta starożytności powstały wraz z pojawieniem się pierwszych wielkich cywilizacji: Mezopotamii na terenie dzisiejszego Iraku, Doliny Indusu w dzisiejszych Indiach i Pakistanie oraz Chin. Stało się to na początku epoki brązu, co najmniej 5 tys. lat temu.

 

ZOBACZ: Izrael. Odkrycie nad Morzem Martwym. Archeolodzy znaleźli fragmenty Biblii

 

Jednak w dolinie Nilu nie udawało się prowadzić miejskiego stylu życia w taki sposób, jak w dorzeczach, które dawały życie innym cywilizacjom. Regularne wylewy pozwalały na w miarę łatwą uprawę w pobliżu rzeki, nie trzeba było więc gromadzić dużych grup ludzi do skomplikowanych przedsięwzięć uprawy. Do tej pory archeologowie znali przykłady o wiele starszych miast, takich jak Nagada czy Nechen, ale bardzo niewiele tych z okresu Nowego Państwa.

 

Jak podkreśla badaczka, w 2008 roku - po raz pierwszy w historii - większość populacji świata mieszkała w miastach. Jednak wraz z globalizacją różnice między "mieszkalnością" miast stały się uderzające. Jako społeczeństwo musimy więc zrozumieć, skąd miasta się wzięły i jak wpływały na rozwój społeczności. Dlatego środowisko naukowe czeka niecierpliwie na wyniki badań znalezisk starożytnego miasta Amenhotepa III.

pdb / "The Conversation"/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie