Archeolodzy znaleźli łódź sprzed 4 tys. lat. Nie jest jasne, skąd się tam wzięła

Kultura
Archeolodzy znaleźli łódź sprzed 4 tys. lat. Nie jest jasne, skąd się tam wzięła
Ministerium für Wirtschaft, Arbeit und Wohnungsbau des Landes Baden-Württemberg
Dłubanka, którą znaleziono w pobliżu Konstancji, ma ponad osiem metrów długości

Eksperci rozpoczęli wydobywanie z Jeziora Bodeńskiego w Niemczech czółna liczącego ponad 4 tys. lat. Wykonana z drzewa lipowego prehistoryczna łódź jest sensacją archeologiczną. Po wydobyciu zostanie poddana wieloletniej, żmudnej konserwacji przez konserwatorów z państwowego urzędu ochrony zabytków.

Dłubanka, którą znaleziono w pobliżu Konstancji, ma ponad osiem metrów długości - informuje portal SWR.

 

Wydobywanie łodzi zajmie służbom konserwatorskim kilka tygodni, ponieważ nie można odzyskać jej w jednym kawałku. Drewno lipowe jest na to zbyt kruche i zbyt miękkie - mówi przewodniczący okręgu Stuttgart Wolfgang Reimer. Dlatego archeolodzy podczas wydobywania ostrożnie posługują się m.in. małymi łopatkami.

Skąd się wzięła dłubanka

Archeolodzy wciąż zastanawiają się, dlaczego w tym miejscu łódź zatonęła w jeziorze. W pobliżu nie znaleziono bowiem do tej pory śladów osadnictwa.

 

ZOBACZ: Archeolodzy są w szoku. Odkryli dzieci pochowane w czaszkach… innych dzieci!

 

Wolfgang Reimer podkreśla, że dzięki temu znalezisku można po raz pierwszy udowodnić wykorzystanie Jeziora Bodeńskiego jako drogi wodnej lub akwenu do połowu ryb w okresie między XXIV a XXIII wiekiem przed Chrystusem.

Wydobyta po trzech latach

Odkrycie czółna koło Konstancji zostało zgłoszone do państwowego urzędu ochrony zabytków jesienią 2018 roku. Od tego czasu przeprowadzano wstępne rozpoznanie. Po wydobyciu prehistoryczna drewniana łódź zostanie przekazana do pracowni konserwatorskiej urzędu ochrony zabytków. Tam zostanie odrestaurowana i poddana wieloletniej, żmudnej konserwacji.

 

ZOBACZ: Izrael. Odkrycie nad Morzem Martwym. Archeolodzy znaleźli fragmenty Biblii

 

Czółna należą do najstarszych jednostek pływających. Używano ich głównie w osadach nad jeziorami. Jezioro Bodeńskie jest bardzo cenionym miejscem badań archeologów. Znane są pozostałości ponad 70 wiosek palowych w wodzie i na torfowisku, które budowali myśliwi i rybacy z epoki kamienia i brązu. Ponad 110 obiektów znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie