USA: w pełni zaszczepieni nie muszą nosić maseczek na świeżym powietrzu

Świat
USA: w pełni zaszczepieni nie muszą nosić maseczek na świeżym powietrzu
Pexels
Na decyzję CDC wpłynął szybko postępujący proces szczepień oraz spadki w wykrywanych dobowo przypadkach infekcji oraz hospitalizacjach z powodu koronawirusa

W pełni zaszczepieni przeciwko Covid-19 Amerykanie nie muszą nosić maseczek na świeżym powietrzu, o ile nie są w tłumie - tak brzmi nowe zalecenie Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Dotyczy to około 37 procent dorosłych w USA.

O nowych wytycznych poinformowała we wtorek szefowa CDC Rochelle Walensky.

 

- Dziś jest kolejny dzień, w którym możemy zrobić krok w kierunku normalności sprzed roku. W ciągu ostatniego roku spędziliśmy dużo czasu na mówieniu Amerykanom, czego nie powinni robić. Teraz powiem o tym, co można robić, jeśli jesteś w pełni zaszczepiony - oświadczyła zanim podała szczegóły.

 

Zaktualizowane wytyczne CDC głoszą, że w pełni zaszczepieni Amerykanie nie muszą zakładać maseczek poza domem na spotkaniach w wąskim gronie. W przypadku przebywania w tłumie, np. na koncercie czy na trybunach, rekomendowane jest jednak osłanianie twarzy.

 

Szybko postępujący proces szczepień

 

Na decyzję CDC wpłynął szybko postępujący proces szczepień oraz spadki w wykrywanych dobowo przypadkach infekcji oraz hospitalizacjach z powodu koronawirusa. W USA przeciwko Covid-19 zaszczepiono już ponad 140 milionów osób, ponad połowę dorosłych. 37 procent obywateli Stanów Zjednoczonych powyżej 18. roku życia jest w pełni zaszczepiona.

 

ZOBACZ: ME 2021. Wstęp na stadion w Rzymie ze świadectwem szczepienia lub wynikiem testu

 

W maju - jak szacują władze - w USA podaż szczepionek przewyższać będzie popyt. W związku z tym Stany Zjednoczone zamierzają w najbliższych miesiącach wyeksportować do innych krajów 60 mln dawek szczepionki firmy AstraZeneca. Preparat ten nie został do tej pory dopuszczony do użytku w USA.

 

W marcu prezydent USA Joe Biden zadeklarował, że przeznaczy ok. 4 mln dawek tej szczepionki dla Meksyku i Kanady. We wtorek przyznał, że chciałby, by dawki trafiły także do ciężko dotkniętych obecnie epidemią Indii. Jednocześnie zadeklarował, że ma nadzieję, że Stany Zjednoczone "podzielą się szczepionkami z innymi państwami, które są w potrzebie".

emi/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie