Większość Polaków uważa, że opozycja powinna poprzeć Fundusz Odbudowy. Sondaż IBRiS

Polska
Większość Polaków uważa, że opozycja powinna poprzeć Fundusz Odbudowy. Sondaż IBRiS
Polsat News
66,3 proc. respondentów odpowiedziało, że opozycja powinna "zagłosować razem z PiS, umożliwiając ratyfikację i utworzenie funduszu"

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zamówienie "Rzeczypospolitej" wynika, że 66,3 proc. badanych uważa, iż opozycja powinna poprzeć rządowy projekt Funduszu Odbudowy i umożliwić ratyfikację decyzji o zasobach własnych UE. 20,5 proc uważa, że należy się wstrzymać, a 2,7 - zagłosować przeciw.

"Rzeczpospolita" opublikowała we wtorek wieczorem wyniki sondażu zrealizowanego przez pracownię IBRiS, w którym zapytano respondentów, "jak powinna zachować się opozycja w głosowaniu nad Funduszem Odbudowy".

 

Jak czytamy na portalu, 66,3 proc. respondentów odpowiedziało, że opozycja powinna "zagłosować razem z PiS, umożliwiając ratyfikację i utworzenie funduszu"; 20,5 proc. odpowiedziało, że opozycja powinna "wstrzymać się od głosu, jeżeli nie zostaną spełnione jej warunki dotyczące rozdziału pieniędzy", 2,7 proc. respondentów uważa natomiast, że powinna "zagłosować wraz z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry przeciwko ratyfikacji". 10,5 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi: "nie wiem".

 

ZOBACZ: Ratyfikacja unijnego Funduszu Odbudowy. Rząd przyjął projekt

 

Sondaż został przeprowadzony w 24 i 25 kwietnia metodą CATI na próbie 1100 respondentów.

 

Projekt ustawy

 

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększenia zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO) - dokument taki musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia. 

emi / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie